4 veselé hry (na doma i na cesty) od Lucie Ernestové

Znáte Lucii Ernestovou a její krásné obrázky z webu duhovakocka.cz? Já jsem je dříve vídávala u nás v papírnictví na sešitech a blocích. Pak jsem ale jednou nějakou náhodou zabrousila na její webové stránky a objevila úžasné deskové hry pro děti. Nedalo mi to a zkusila jsem objednat jednu deskovku >> 4 veselé hry <<. Hry hrajeme vesele už několik měsíců a Lukáška stále moc baví. Proto jsem se rozhodla sepsat Vám zde takovou minirecenzi a to hned z několika důvodů:

 1. Hra je vhodná na doma i na výlety do batohu, při cestě vlakem, na dovolenou apod.
 2. Obsahuje hned 4 herní plány a přitom je skladná – jsou to desky (větší než formát A4).
 3. Cenově dostupná – 4 hry za 235 Kč.
 4. Graficky opravdu krásně ilustrovaná, plná barev a přitom kvalitně zpracovaná (vazba je opravdu pevná).

Obsah balení

4 veselé hry jsou koncipovány jako jedno velké leporelo o 4 stranách a můžete si jej poskládat dle libosti. Na tomto leporelu se nachází 4 herní plány včetně návodů + jako bonus také hledačky. K leporelu je připevněn textilní sáček se 4 dřevěnými figurkami a 1 dřevěnou kostkou. Vše tak máte v jednom (žádná krabice, žádný návod zvlášť na papíře) – proto je doporučuji i jako cestovní variantu – jsou to úzké desky o rozměrech 34 × 27 × 2.5 cm (je to teda větší formát než A4), do normálního batohu se vlezou.

Pro jak staré děti jsou hry vhodné?

Na obalu je uvedeno od 3,5 let, hra vhodná pro předškoláky. S tím můžu souhlasit – s Lukáškem jsme ji začali hrát v tomto věku a přijde mi to tak akorát. Časová náročnost her je 10-30 minut, jsou tedy kratší a myslím, že je to na začátek lepší volba než třeba klasické Člověče, nezlob se, kdy děti často zvládnou jedno kolo, ale s dalšími už mají problém. Jednotlivé hry jsou doplněné o různé zajímavosti a blbůstky :), takže se určitě s dětmi zasmějete, i když se budete muset vracet o několik políček zpět. Hry jsou určeny pro 2-4 hráče, ale pokud si doplníte další figurky, může vás hrát bez problému i více.

Jaké hry jsou tedy na leporelu?

Leporelo obsahuje celkem 4 herní plány. Jednotlivé hry popíši jen ve zkratce a začnu samozřejmě naší nejoblíbenější.

 • Pirátská honba za pokladem
  • Piráty hrajeme vždy a vždy jako první. Cílem hry je dojít s figurkou na Ostrov pokladů. Cestou se však můžete dostat do bouřky nebo si vaši loď odnesou zrádné proudy. Narazit můžete na piráty a budete s nimi muset absolvovat souboj. Aby to byla ale taky zábava, můžete chytnout dobrý vítr do plachet, který vás popožene k cíli. Tatínek u poslední hry vymyslel, že na našem Ostrově pokladů bude čokoláda pro vítěze – no to bylo radosti 🙂 Takže si určitě můžete vymyslet svůj vlastní poklad, o který budete s dětmi hrát. Hra je navíc doplněna o hledačky – s dětmi hledáte na herním plánu žraloky, delfíny, rejnoky apod.
 • Výlet vlakem
  • V této hře jedete vlakem na kopec, kde se nachází rozhledna. Cestou můžete nasednout do rychlíku nebo si cestu zkrátit tunelem či drezínou. Absolutně nejhorší je, když musíte letět balonem, který Vás odnese až do údolí. Menší bolístky jsou, když si zapomenete třeba jízdenku nebo se stavíte vykoupat v rybníce 🙂 O náhody v této hře není nouze. Také zde je hledačka a musíte opravdu pořádně zbystřit zrak, kluk v pruhovaném tričku je opravdu pidi!
 • Chytrá opice v Africe
  • Cílem hry je dojít si do obchodu jak jinak než pro banán. Každé políčko je tematicky pojmenováno – například nádobí, zvířata v lese, barvy, povolání atp. a když na dané pole vstoupíte, musíte s dětmi vyjmenovat tolik věcí, kolik jste hodili kostkou. Je to asi nejrychlejší hra ze všech čtyř a děti u ní musí zapřemýšlet a odpovědi vás někdy překvapí. Třeba u políčka s přáním 🙂
 • Čarodějnická škola
  • U této hry jsem si tak trochu vzpomněla na Harryho Pottera. Cílem je stihnout začátek školního roku v čarodějnické škole. Po cestě zažíváte různá dobrodružství ve strašidelném lese, potkáte obra, draka, překvapí vás řada kouzel a nesmyslů jako smrkání žížal, velký nos či koupel ve smradlavém jezírku. Nesmí chybět hledačka kytky kouzlivky, která ruší všechna ta kouzla.

No a já se teď rozhoduji, kterou pořídit jako další, jestli ty zvířátkové, dobrodružné, cestovatelské nebo přírodovědné hry. Nejraději bych je objednala všechny, protože cenově vyjdou jako jedna dražší klasická hra, ale musím sama sebe trošku krotit. Taky to tak někdy máte? Napište mi klidně do komentáře Vaši oblíbenou deskovku nebo hru, kterou s dětmi rádi hrajete 🙂

Pokud se vám deskovka zalíbila, můžete si ji objednat z oficiálního eshopu zde: https://duhovakocka.cz/obchod/4-vesele-hry/ Nákup zde proběhl zcela v pořádku a dostala jsem ke hře i diáři hezký dáreček.


Další deskové a stolní hry od 3 let na blogu:

Příšerky ze skříně (klik – recenze)

Komentáře