Didaktický kalendář pro děti | Ťapkáme.cz

Jak vysvětlit malému dítěti pojem den, týden, měsíc, rok … nějakou dobu jsem přemýšlela jak nato a při brouzdání internetem jsem nakonec zvolila formu didaktického kalendáře. Pod stromeček nám tak několik týdnů před 3. narozeninami Ježíšek nadělil Víceúčelový kalendář značky Woody.

Na pohled moc hezký a barevný, z praktického hlediska jeden z mála takovýchto kalendářů v češtině a za rozumnou cenu. Desku s kalendářem je možné zavěsit na zeď nebo jej umístit na stůl či do police – součástí balení je i stabilní stojánek.

Na kalendáři děti kolíčkují následující údaje:

  • dny v týdnu (naučili jsme se rychle rozeznávat všední dny a víkendy; víkend je barevně odlišný),
  • dny v měsíci,
  • měsíce (ty jsou barevně rozlišeny dle ročního období a barvy korespondují s tabulkou ročních období)
  • hodiny (mají 24 hodinový formát času a také jsou zde rozepsány minuty)
  • doplňkem je zde pak tabulka s ročním obdobím a aktuálním počasím.

I když jsme se k hračce museli postupně propracovat, využíváme ji nyní opravdu každý den. Luky se navíc vždy informuje, ve kterém měsíci budou chodit čerti, kdy budeme mít stromeček, kdy má kdo narozeniny, kdy bude sněžit, kdy se chodí do bazénu atp.

V recenzích na kalendář se často dočtete o nekvalitním zpracování – hodinové ručičky nedrží ve správné poloze, chybějící kolíčky … Problém s hodinovými ručičkami jsme bohužel měli také – ale vyřešili jsme jednoduchým podvázáním ručiček silnějším provázkem. Nyní tak ručičky drží v jakékoliv poloze. O překontrolování správného počtu kolíčků jsem požádala v poznámce k objednávce a vše bylo v pořádku. Největší problém ale byl, že kolíčky šly do dírek velmi těžce zasunovat – tak jsem ze začátku posunovala kolíčky jen já, nakonec jsme je trošku obrousili. Dítě si u kolíčků potrénuje i jemnou motoriku.

Cena kalendáře se pohybuje +/- okolo 350 Kč.

I přes tyto malé neduhy jsem s kalendářem velmi spokojená a u nás plní každý den svůj účel. Vlastně je to pomocník i pro mě, kdy na mateřské neztrácím pojem o čase, když jsou ty dny někdy jako přes kopírák. Máte to taky tak? A jakou formou učíte své děti VY?

 

Komentáře
Please follow and like us: