Dráždivý kašel (nejen) v těhotenství – moje osobní zkušenost

Suchý, dráždivý a vytrvalý kašel. To mne bohužel potkalo v těhotenství, tedy v době, kdy si člověk nemůže naordinovat jen tak nějaký lék. Po návštěvě lékaře a  zkoušení různých lékárenských sirupů jsem to vzdala a vrhla se na ryze přírodní léčbu s pro mne nečekaně rychlým účinkem.

Medový zábal

Tento zábal mi velice ulevil do několika hodin od přiložení. Smíchala jsem v misce trochu medu s moukou (hladká, bio) tak, že se utvořilo nelepivé těstíčko, které jsem zakápla trochou stolního oleje (cca 1 lžíce mouky, 1 lžíce medu – eventuálně ještě trošku přidat, kapka oleje). Tuto směs jsem nanesla na perlan (můžete i na kapesník, vatu …) a přiložila na hrudník tak, že nezasahoval do oblasti srdce. Na něj jsem přiložila poskládanou čtvercovou plenu a oblékla si těsné tílko a pyžamo a šla spát. Obklad jsem nechala působit do rána, kdy jsem už cítila citelnou úlevu od úporného kašle. Obklad se má opakovat ještě další dny, ale moje pokožka už reagovala velmi citlivě, tak jsem snesla nejvýš 2 obklady.

Zábal můžete použít i u dětí, ale nechejte jej přiložený jen 2-3 hodiny, nikoliv přes noc. Zkontrolujte si ale, zda pokožka nereaguje alergicky třeba na med a vyhněte se rovněž přiložení v oblasti srdíčka.

Slézový čaj

S bylinkami je to v těhotenství také těžké, ale naštěstí sléz spadá do kategorie, který mohou pít i těhotné ženy. Sléz je právě výborný na dráždivý kašel a uvolňování hlenů (sléz květ je údajně nejlepší). Sehnala jsem u nás sléz od firmy Sonnentor v BIO kvalitě (sléz lesní, květy i listy), zalila 2 lžičky horkou vodou a nechala chvíli odstát. I když mám raději ovocné čaje, chuť  slézu je pro mne přijatelná a tak jsem čaj pila poctivě 3-4x denně. Lze si jej samozřejmě přisladit i medem. Opravdu jsem cítila, jak mi tlak na hrudníku povolil a hleny se hezky uvolňovaly. Informace o bylině slézu jsou hezky sepsány zde (odkaz).

S bylinou sléze nemám u dětí vlastní zkušenost, ale dočetla jsem se, že je vhodná od tří let. U mladších dětí je určitě nutná konzultace s lékařem a určitě stačí i menší množství čaje než pro dospělého.

Priessnitzův zábal

Třetí den jsem vyzkoušela už Priessnitzův zábal – tedy kapesník namočený ve studené vodě přiložit na krk a oblast hrudníku, překrýt mikrotenovou fólií nebo jiným igelitem a ovázala jsem plenou a nechala působit přes noc – někde se ale udává, že stačí jen 2-3 hodiny. Tento obklad můžete dát určitě i dětem.

Léčbu jsem podpořila celodenním obvázáním krku buď čtvercovou plenou nebo šálou, teplou mikinou a večer horkou sprchou (zase jak kdo v těhotenství snese, je to velice individuální). Na noční stolek jsem si dávala rozkrájenou cibuli. V případě, že máte i ucpané nosní dutiny, mám výbornou zkušenost s inhalací heřmánku (heřmánkový čaj jsem vylouhovala v misce, hodila přes sebe ručník a dýchala vlhký heřmánkový výpar – nedoporučuji u dětí, jen z důvodu nebezpečí opaření horkou vodou), konvičkováním a  nosními kapkami s mořskou vodou.

Akutní dráždivý kašel se vytratil (opravdu) po 1 dni a po dalších dvou dnech byl kašel téměř pryč, už jen takové pokašláváníčko. 

Nemusí to fungovat u každého stejně, ale za zkoušku to určitě stojí! Denně čtu na sociálních sítích prosby o rady na dráždivý kašel a tak jsem se rozhodla svoji zkušenost sepsat. Není to žádná novinka, ale třeba těchto pár řádků někomu pomůže tak jako tento postup pomohl mně. Já už vím, že i když nebudu v jiném stavu, vrátím se k tomuto způsobu léčby už jen z toho důvodu, že mi přinesl rychlou úlevu a je také méně finančně náročný než kupovat drahé sirupy a jiné léky, jejichž složení taky často není pro tělo úplně v pořádku.

Sléz od firmy Sonnentor stál asi 80 Kč | 50 g, sypaný. Koupila jsem jej ve zdravé výživě, lze nakoupit i přes eshop. Mouku jsem použila standardní hladkou v bio kvalitě.

Našla jsem také přímo Slézový květ od Megafyt za cca 40 Kč (gramáž nevím). V odkaze jsou pod čajem i pozitivní zkušenosti jiných uživatelů.

Všem marodům přeji rychlou úlevu a brzké uzdravení!!! Pod článek mi můžete napsat svoji zkušenost a zda vám třeba tento návod také pomohl.

Eva

Komentáře