Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu je moderní návštěvnické středisko s interaktivní vnitřní a venkovní expozicí a 3D kinem. Najdete jej na Skalním mlýně, což je nejnavštěvovanější místo Moravského krasu a zároveň nejvýznamnější výchozí bod pro návštěvníky Punkevních jeskyní, Kateřinské jeskyně a propasti Macocha. Je to poblíž záchytných parkovišť z nichž za svými cíli již pokračujete pěšky, pro dopravu od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním můžete využít ekovláček, k přesunu na Macochu potom kabinkovou lanovku.

Expozice

Expozice Domu přírody Moravského krasu vypráví příběh krajiny Moravského krasu od hlubinného geologického vývoje až po její současnou podobu, na které se velkou měrou podílí člověk. Příběh má několik částí. Přízemí vás zavede do historie, pozve k cestě časem v hlubinách historie od počátku vzniku planety až po současnost. Představí geologickou minulost Moravského krasu, ponoříte se do korálového moře, můžete důkladně prozkoumat vývoj krasových jevů a jeskyní, potkáte se s lidmi z hluboké minulosti a uvidíte jak, žili v jeskyních. Blíže se vám představí také jeskynní živočichové, jako například netopýři.

Z potemnělých, jakoby pouze světlem karbidové lampy osvětlených, „jeskynních“ prostor, vás točité schodiště přivede na denní světlo, do současné přírody Moravského krasu. Zde poznáte biotopy oblasti, dozvíte se o vývoji krajiny a jejích změnách vyvolaných lidskou činností. Změny krajiny si můžete sami „vyprojektovat“ a promítnout. Na 3D stole najdete nepřeberné množství map se zajímavými místy a jevy Moravského krasu, kterými určitě rád zalistuje každý turista, cykloturista, speleolog i badatel. Velká okna vhodně propojují přírodu uvnitř se skutečnou přírodou venku.

Naše návštěva Domu přírody

Vstupné jsme do Domu přírody neplatili, s platnou vstupenkou do Kateřinské jeskyně je vstup zdarma. Jedná se o moderní stavbu s interaktivními vnitřními i venkovními expozicemi. Součástí je i 3D kino a dětská herna se zázemím pro rodiny s dětmi. Venku kromě menšího geoparku najdete také tzv. vodní prvek, na kterém po napumpování vody můžete pozorovat, jak územím Moravského krasu protéká voda. Děti si uvnitř mohou vše v klidu prozkoumat, na dotykových obrazovkách jsou různé kvízy, úkoly – například poskládat kostru medvěda, poskládat puzzle, zahrát si pexeso, hledat rozdíly atp. Děti se toho zde dozvědí opravdu spoustu. Moc se nám zde líbilo a určitě doporučíme návštěvu i Vám.

Video z Domu přírody od Ťapkáme.cz

Vizitka


Kraj | Jihomoravský
Město | Vavřinec
Adresa | Suchdol 80, 679 13 Vavřinec (zobrazit na mapě)
Telefon | +420 516 414 826
e-mail | info@dpmk.cz
www | www.dumprirody.cz
facebook | www.facebook.com/dumprirodymoravskehokrasu/

Komentáře