Lednicko-valtický areál I.

V okrese Břeclav při hranici s Rakouskem se na rozloze 300 km2 nachází Lednicko-valtický areál, který je zapsán na seznam UNESCO.  Je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě. Na severozápadě na něj navazuje CHKO Pálava.

Kromě zámku v Lednici a ve Valticích naleznete v tomto areálu spoustu drobných staveb, tzv. salety – Janův hrad, Obelisk, Kaple Sv. Huberta, Dianin chrám, Appolonův chrám, Nový Dvůr, Pohansko a spoustu dalších.

Další zajímavosti jsou zajisté archeologická naleziště a přírodní rezervace.

Náš cyklovýlet

Tím, že je tento areál tak rozlehlý, doporučujeme využít k výletu pěkných cyklotras, které tudy vedou = Lichtenštejnské stezky (https://www.lichtenstejnske-stezky.cz/).

Určitě je možné vyrazit na vlastních kolech či si tu někde v okolí půjčit. Naše trasa začala v Zaječí a vedla po žluté TZ až ke zřícenině Janohradu. (https://tapkame.cz/januv-hrad-lednice/)

Po malém občerstvení jsme pokračovali do Lednice.

Janův hrad

Z Lednice naše cyklotrasa pokračovala k Lednickým rybníkům a odtud ke chrámu Tři Grácie. Sousoší vyobrazuje bohyni Athénu, Afroditu a Artemis. V sezoně je i zde možnost občerstvení.

Za tímto chrámem cesta pokračuje ke Kapli sv. Huberta (červená TZ), která je nejmladší ze všech drobných staveb v LVA.

My se poté vydali zpět, kdy jsme míjeli Nový Dvůr, který je empírovou stavbou a bývalým statkem. V současné době slouží jako infocentrum a je zde možnost občerstvení či prohlídka rotundy. Odtud naše cesta pokračovala k Appolonovu chrámu. Kde je možnost v sezoně vystoupat po schodišti až na terasu, která nabízí krásný výhled na Lednické rybníky. Vstupné 40,-Kč

Appolonův chrám

Až jsme se pokochali výhledem pokračovali jsme kolem kempu Appolo zpět do Lednice, kde jsme projížděli okolo zdejší rozhledny a přes novou kolonádu.

Kolonáda v Lednici

Přestávku jsme si udělali na pěkném dětském hřišti, které jsme objevili u fotbalového hřiště.

Dětské hřiště ul. Slovácká Lednice

K Lednici neodmyslitelně patří zámek, ale tam jsme tentokrát nešli (z důvodu toho, že jsme měli s sebou kola). Nedaleko zámku se nachází vyhlášená restaurace U Tlustých a Muzeum hraček.

Po jídle jsme se opět vraceli směrem do Zaječí.

Další tipy: https://tapkame.cz/vinarstvi-u-kaplicky-rozhledna-dalibor-zajeci/, https://tapkame.cz/?s=lednice

Naše fotogalerie

Komentáře