Moravská gobelínová manufaktura | Valašské Meziříčí

Živé muzeum gobelínů představuje ojedinělý projekt Moravské gobelínové manufaktury, který umožňuje návštěvníkům navštívit gobelínové a kobercové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu, a vychutnat si tak atmosféru tradičního uměleckého řemesla.

Během prohlídky nejen uvidíte vznikat gobelín či vázat kobecové uzly, ale spoustu věcí si budete moci osahat a sami vyzkoušet. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami, můžete shlédnout dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvit se ve stylové kavárně a prohlédnout si galerii moderních a historických tapiserií.

Kobercová dílna
V kobercové dílně vás nejprve upoutá vázání koberců klasickou perskou technikou, kterou si budete moci sami vyzkoušet. Poté Vás jistě zaujme rachot postřihovacího stroje od firmy Matyáš Witz z roku 1932. Dozvíte se, jak se řeže vlna na vázání koberců, jak se váže kobercový uzel a co je to „patrona“.

Gobelínová a restaurátorská dílna
V této dílně se seznámíte s tkaním nových gobelínů i s tím, jak se restaurují gobelíny historické. Dozvíte se, jak rozpoznat vlněnou přízi od hedvábné, co je to „pauza“, „osnova“ a „útek“, proč je možno vidět gobelín poprvé, až když je celý hotový a k čemu se při tkaní gobelínů používá vidlička.

Přípravna
V této části Živého muzea tkalcovství uvidíte, jak se připravuje materiál pro tkaní koberců a tapiserií. Kromě skladu barvené příze uvidíte za chodu dvě technické památky ze třicátých let – přadenovací stroj (přadenovačku) a skací stroj (skačku). Dozvíte se, jak se připravuje vlna k barvení a tkaní a k čemu zde slouží zvoneček.

Galerie
V galerii jsou vystavena současná textilní díla podle předloh předních českých výtvarníků i koberce a gobelíny z počátků dvacátého století. A když si budete chtít zase něco vyzkoušet, je zde pro vás připraven historický kelimový stav i stav na tkaní gobelínů.

Reportáž z muzea od Regionální televize:

Otevírací doba: pondělí – pátek 8:00 – 14:00 (poslední prohlídka je možná v 13,30 hodin).

Vstupné: jednotné vstupné činí 40,– Kč za osobu

Vizitka


Kraj | Zlínský
Město | Valašské Meziříčí
Adresa | Husova 364/4, 757 01 Valašské Meziříčí (zobrazit na mapě)
Telefon | +420 571 612 641
e-mail | gobelin@gobelin.cz
www | www.gobelin.cz/muzeum

Komentáře