Muzeum Blanenska s interaktivními expozicemi pro rodiny s dětmi | Blansko

Muzeum Blanenska se zaměřuje především na na historii výroby blanenské umělecké litiny a dějiny výzkumu Moravského krasu. Expozice jsou k vidění v blanenském zámku, v němž muzeum sídlí.

Stálé expozice

Cesta do pravěku Blanenska

Expozice s podtitulem Detektivní putování s archeologem Karlem Pazourkem proti proudu času zachycuje Blanensko v časovém úseku od raného středověku, kdy se v listinách poprvé objevuje Blansko, až po období kdy jeskyně Moravského krasu obývali neandrtálci.

Historické interiéry zámku

Nejkrásnější místnosti blanenského zámku. Svůj vzhled získaly při poslední velké úpravě zámku, provedené v novorenesančním duchu v 70. letech 19. století podle projektu Bedřicha Wachsmanna.

Bydlení na Blanenském zámku

Ve třech místnostech představuje možnou podobu bytů, které se v zámecké budově nacházely na přelomu 19. a 20. století.

Objevitelé Moravského krasu

Expozice se snaží připomenout nadšence, kteří v období od 18. století do třicátých let století 20. razili cestu do tajuplného podzemního světa a zasloužili se o jeho poznání.

Hrady blanenského okolí

Většina z hradů, o nichž expozice pojednává, v průběhu staletí zanikla a zůstává ve více či méně patrných troskách. Jejich zánik způsobily buď války mezi moravskými markrabaty na přelomu 14. a 15. století, nebo války husitské či česko-uherské ve druhé polovině 15. století.

Interaktivní expozice a prohlídkové trasy pro rodiny s dětmi

Muzeum má připravené pro dětské návštěvníky několik her, které můžou absolvovat během prohlídky i samostatnou archeologickou hernu.

V rámci prohlídky expozice archeologie, děti s pomocí rodičů absolvují Pazourkovu cestu. S archeologem Pazourkem se vydáte zjistit odkud pochází kouzelný medvědí zub. S pomocí lupy vyluštíte tajenku a za tu všechnu námahu dostanete metál.

Během komentované prohlídky si projdou Putování za osobnostmi Blanenska. Trasa, po které se návštěvníci vydají, vede přes stálé expozice muzea. Na začátku prohlídky děti dostanou pážecí pas, se kterým prohlídku absolvují. V místnostech, které se k osobnostem působícím na Blanensku váží, děti objeví tajnou schránku. V tajné schránce na ně bude čekat úkol nebo hádanka. Když hádanku nebo úkol splní, získají razítko do svého pasu a na konci prohlídky za vyplněný pas dostanou diplom.

Samostatně, či v rámci vstupu do stálých expozic mohou děti navštívit archeologickou hernu Časoprostor. V této expozici si děti mohou hravou formou zkusit, jaké je to být archeologem, či se seznámit s významnými osobnostmi Blanenska. V jedné místnosti se děti za pomoci archeologického naleziště seznámí s historickým vývojem blanenského regionu a Zámecká obrazárna představuje osobnosti blanenského zámku a zároveň slouzí jako zámecký prostor pro dětské prohramy a workshopy. Tato dvě interaktivní místnosti jsou k vidění v rámci vstupu do stálých expozic, ale je možné také zakoupit vstup pouze do této dětské expozice.

Otevírací doba

listopad – březen: ÚT– PÁ 9–17
duben – říjen: ÚT – NE 9–17
Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Město | Blansko
Adresa | Zámek 1/1, 678 01 Blansko
Telefon | +420 516 417 221
e-mail | info@muzeum-blanenska.cz
www | www.muzeum-blanenska.cz
facebook | www.facebook.com/muzeumblanenska/

Komentáře