Přírodní areál Velká Dohoda | Lipovec

Areál je tvořen kamenolomem, vápenkou a správními budovami. Areál je o prázdninách otevřen každý den, po prázdninách každý víkend a svátek. Vždy od 10.00 do 18.00 hod.

Najdete zde bohaté vyžití jak pro děti, tak i pro dospělé:

Ferraty

Ferraty na Velké dohodě jsou cvičné, vhodné pro začátečníky, kteří se chtějí seznámit s ferratovým lezením. Je zde pár obtížnějších úseků, které méně zdatní začátečníci nemusí zvládnout, ale dá se jim vyhnout nebo se dají oblézt a jsou patřičně označeny. Když byste se v nich přece jen zasekli, nic se neděje, někdo Vás sundá.
Máte možnost si vyzkoušet výstroj, naučit se techniku lezení, vyzkoušet různé obtížnosti cest, různé kotvy, lanové mostky, žebřík, prostě většinu prvků, navíc stejných, s jakými se setkáte i v Alpách.

Lanovka

Z borovice nad lomem skočíte do 30 metrové propasti a v délce 191 metrů prosvištíte nad lomem rychlostí, blížící se 50 km/h. Zastavíte-li úspěšně na sloupu, na protější straně lomu, přecvaknete kladky na druhé, 120 m dlouhé lano a pokračujete na mohutný smrk, zpět do lomu. Na smrku se přejistíte na poslední, 58 m dlouhou lanovku, kterou sklouznete do cíle – na dno lomu.

Lanový park pro děti i dospělé

Lanový park na deseti kůlech, s deseti horními a 7 nízkými překážkami, postavený na dně lomu pro děti i dospělé. Není potřeba se obávat o svůj poklad, na hlavě má helmičku, na těle úvazek a díky bezpečnému průběžnému jištění nemá kam spadnout.

Lezecká stěna

Na 15 metrů vysoké vápencové stěně si můžete vyzkoušet skalní lezení. Cvičná skála je přednostně vhodná pro děti, ale zalézt si mohou i dospělí. Půjčí vám zde vybavení (lezecký úvazek, helmu, lano) a jištěni instruktorem si můžete vyzkoušet několik cest různé obtížnosti.

Jeskyně

Vybaveni helmou a světlem se vydáte do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Prohlédnete si 800 tisíc let staré sedimenty, zbytky krápníkové výzdoby či 18 metrů dlouhé kořeny buků.

Dětské hřiště

Hřiště pro děti od 3 let do 12 let (50Kč | časově neomezeno). Bez instruktora, za doprovodu rodičů, si děti mohou dosyta polozit po kůlech, lanech a lezecké stěnce s umělými chyty a 6 cestami.

Vápenka

Prohlédnout si můžete volně přístupnou šachtovou vápennou pec z roku 1928. Půl století se v ní vypaloval vápenec z přilehlého kamenolomu.

Zaparkovat můžete na parkovišti nad areálem, dolů pěšky (100m) po šipkách.

Vizitka


Kraj | Jihomoravský
Obec | Lipovec
GPS | 49.3952072N, 16.7782161E
Telefon | +420 604 251 675
e-mail | info@velkadohoda.cz
www | www.velkadohoda-moravskykras.cz
facebook | www.facebook.com/Velka.dohoda.moravsky.kras/

Zdroj text a foto: www.velkadohoda-moravskykras.cz

Komentáře