Túra po Chřibech – skály, kazatelna, hradisko sv. Klimenta | Osvětimany

I když nebylo počasí ideální, vydali jsme se tentokrát na turistický výlet po Chřibech. Prohlédli jsme si různé skalní útvary a navštívili kazatelnu a Hradisko sv. Klimenta. Celkem jsme nachodili s dětmi něco přes 5 km. Naši cestu můžete shlédnout i ve videu níže a zde je její popis.

Auto jsme nechali na parkovišti U křížku za obcí Vřesovice – směr Lhotka a vydali se odsud po červené turistické značce. Když se budete dívat pozorně, tak z cesty uvidíte naši první zastávku a to skalní útvary různých velikostí a tvarů. Ale pozor, místo není nikde v mapě značeno, takže se opravdu musíte pozorně dívat! Když se holky nabažily objevování a hádání tvarů skal, tak jsme se vrátili zpět na cestu a pokračovali ke skalnímu útvaru Kozel, kde se nachází i zastřešená pergola s ohništěm. Ke studánce U Mísy dojdete opět z rozcestí po červené trase. Můžete se zde osvěžit nebo vzít si vodu sebou. Studánka se nachází na rozcestí, kde se křižuje několik turistických tras. Po toto místo je cesta vhodná i pro kočárky.

Dále už jsme pokračovali lesem do prudkého kopce pořád po červené turistické značce na úžasné místo zvané Kazatelna, odkud je za normálních podmínek překrásný výhled na Chřiby, o který jsme my byli ochuzeni. Pod Kazatelnou je další rozcestník. Tentokrát jsme šli po zelené turistické značce, takzvanou cyrilometodějskou stezkou. Ta nás zavedla na horu svatého Klimenta s jeho hradiskem. Děti si zde velmi oblíbili velkou zvonkohru a můžete si zde i zazvonit – pro radost nebo pro štěstí. Zde náš výlet končí. Pak jsme se vrátili zpět k rozcestníku sv. Klimenta a napojili se na trasu žluté turistické značky, která nás dovedla zpět k autu.

Hradisko sv. Klimenta
Velkomoravské hradisko s odkrytými základy dominantní církevní stavby se rozkládá na tzv. „Hoře sv. Klimenta“ (461 m.n.m.) vzdálené asi 4 km od Osvětiman při kdysi obchodní cestě mezi Pomoravím a Brněnskem. Předpokládá se, že v dobách Velkomoravské říše stával na těchto místech kostel a klášter, do kterého svatí věrozvěstové Cyril a Metoděj přenesli ostatky sv. Klimenta, a ve kterém měli být vychováváni kněží slovanského obřadu. Archeologický výzkum prokázal, že hradisko bylo skutečně vybudováno Slovany pravděpodobně v polovině 9. století.
Dominantou hradiska byl kostel stojící na oválné plošince snad uměle srovnaného vrcholku kopce. Dnes jsou patrny pouze zbytky základového zdiva. Kostel byl postaven v několika stavebních fázích.

Od roku 1969 je celé hradisko národní kulturní památkou. Více o historii tohoto místa se dočtete na oficiálních stránkách zde.

Pokud nebudete unavení, doporučujeme ještě v tomto místě navštívit zříceninu Cimburk, která je z parkoviště vzdálená pouze 1 km. Toto místo jsme již dříve navštívili.

Vizitka


Kraj | Zlínský
Pohoří | Chřiby
Trasa na mapě| odkaz na mapy.cz

Komentáře