Vrbasovo muzeum | Ždánice

Sbírka zaujímá 11 místností o rozloze 318 m². Všechny expozice mají bezbariérový přístup.

Jsme regionální muzeum, které disponuje celkem se 6000 exponáty, převážná část je vystavena. Prohlídka probíhá za doprovodu průvodce, který Vás dle zájmu provede expozicemi, seznámí s historií města, zámku, zámecké vily, jejich původními majiteli a dalšími zajímavostmi, trvá přibližně 60 minut.

Vstupné
ZÁKLADNÍ: 30 Kč
SNÍŽENÉ: 15 Kč (děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P)
ZDARMA: děti do 6 let a průvodce skupinových výprav
50% sleva ze základního vstupného pro držitele Rodinných pasů a Senior pasů

Provozní doba muzea
DUBEN, KVĚTEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN
Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek: 9.00 – 16.00 h.
Sobota: zavřeno
Neděle, svátek 10.00 – 16.00 h.

ČERVEN, ČERVENEC, SRPEN
Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek 9.00 – 16.00 h.
Sobota, neděle, svátek 10.00 – 16.00 h.

LISTOPAD – BŘEZEN
Pondělí zavřeno
Úterý – pátek 9.00 – 16.00 h.
Sobota, neděle, svátek zavřeno

Technické oddělení – pohyblivý model ždánické vesničky s obecní pastouškou, včetně vybavení, modely vodních a větrných mlýnů, parních strojů, lokomobil a model větrného motoru, vyrobených podle skutečné podoby. Součástí technického oddělení je také funkční hodinový stroj, který pochází z věže místního kostela Nanebevzetí P. Marie.

V etnografickém oddělení se seznámíte s folklorní tradicí ve Ždánicích, uvidíte zde historickou sbírku praček, mandlů, žehliček, šicích strojů, tkalcovský stav a další tkalcovské pomůcky, soubor dřevěných hraček, postaviček ze šustí, vizovické pečivo, podmalby na skle, sbírku velikonočních kraslic a sakrálních předmětů.

V panském oddělení se dozvíte více o původních majitelích zámku – podnikatelské Seidlově rodině a také třeba i to, jakou spojitost mají Ždánice s generálem Laudonem.

V keramickém oddělení naleznete soubory staré evropské, české i moravské keramiky a porcelánu, památky na poslední toufary, hrnčíře, kamnáře ve Ždánicích a výrobky Ladislava Znoje (obnovitele výroby černé zakuřované keramiky ) i jeho pokračovatele Ivo Nimrichtera.

Napoleonské oddělení obsahuje soubor obrazů s napoleonskou tematikou, část kmene z „Napoleonovy lípy“ od Spáleného mlýna, u které bylo 4. prosince 1805 po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Napoleonem a Františkem I. Expozice je doplněna numismatickou sbírkou, historickými a domorodými zbraněmi.

Archeologické oddělení zahrnuje nálezy z období od pravěku až po novověk, mezi nimi např. kopytové klíny, škrabadla, drtidla, bronzové předměty, keramiku z různých období, zuby jeskynního medvěda, zuby, kel a obratel z mamuta atd.

Dále se zde seznámíte s historií cechů a spolků, nářadím a nástroji řemeslníků, nádobím a pomůckami zdejšího lidu.V rámci expozice zde objevíte také pískovcové náhrobní kameny, pocházející ze 16. století.

V přírodovědném oddělení máme vystaveny trofeje zámeckého panstva, bohatou sbírku motýlů, brouků, ptáků, savců, hornin, nerostů, zkamenělin, mušlí, kmen korkového dubu, vzorky ropy a hornin z vrtů ve Ždánském lese.

Součástí muzea je i zámecká kaple, vysvěcena Kašparem Karasem z Rhomšteina, v době dokončení stavby zámku.

Ve výstavním sále muzea probíhá během sezóny několik výstav, které jsou zaměřeny jak na regionální témata, tak i ostatní malíře, sochaře a další umělce z okolí, prostor zde dávají i amatérům a sběratelům, kteří mají zájem svá díla nebo sbírku vystavit.
Výstavy se současně pořádají i v prostorách zámecké Seidlovy vily, které je možno po dohodě s průvodcem muzea navštívit.

Vizitka


Kraj | Jihomoravský
Město | Ždánice
Adresa | Zámek 1, 696 32 Ždánice
Telefon | +420 725 920 846
e-mail | muzeum@muzdanice.cz
www | www.vrbasovo-muzeum.webnode.cz

Foto: Jasmína Vachová

Komentáře