Zřícenina „Janova hradu“ | Vizovice

Náš malý turistický výlet na Janův hrad nad Vizovicemi, oficiálně tedy Prokopovský dvůr na Janově hoře (496 m). Výstavba probíhala v 18. století, konkrétně v letech 1710-1713. Z oficiálních stránek mě překvapil údaj o dobovém rozpočtu stavby, který činil 2.151 zlatých a 32 krejcarů.

Naše cesta na zříceninu

Zaparkovali jsme ve Vizovicích u Penny marketu a vydali se podél silnice směrem do centra a hned na první odbočce jsme zabočili doprava do kopce, kde jsme podél cesty potkali u novostaveb krásné dětské hřiště, kterému jsme nemohli odolat – pingpongový stul, zvířátka a motorka na pružině, pískoviště, domeček, průlezky, houpačky a pirátská loď, na které si pohrají i menší děti.

Poté jsme pokračovali po asfaltové cestě pořád do kopce. Cestou nás zaujali krásné květiny na louce a krásný výhled na Vizovice. Pak už konečně začal les a kopec nebyl tak strmý. Na hradě holky objevily houpačku a provazolezecké lano, které nás všechny zabavilo na hodně dlouhou dobu. Najdete zde posezení pod stromy, ohniště (které se ale kvůli vzdálenosti od lesa nesmí používat; mimochodem jednou už tu hořelo a to stačí), zastřešená pergola a dřevěná replika studny.

Na zřícenině je i hezká vyhlídka, ale ta byla bohužel v době naší návštěvy nepřístupná, ale i tak jsme si mohli pokochat výhledem na Chřiby a Hostýnské vrchy. Naše výšlap od auta činil cca 6 km. Vy si však můžete délku zkrátit dle dětí. Lze parkovat i u zmiňované novostavby, nebo podél silnice nebo až před vstupem do lesa.

O Janův hrad nyní pečuje Spolek Janův hrad Vizovice, který se jej snaží udržovat, revitalizovat a  také zakonzervovat původní zdivo.

Vizitka


Kraj | Zlínský
Město | Vizovice
GPS | 49.2008589N, 17.8330172E
e-mail | info@januvhradvizovice.cz
www | https://januvhradvizovice.cz/
facebook | https://www.facebook.com/januvhradvizovice/

Komentáře