Novinkou, která přistála do naší schránky, je časopis o přírodě s názvem Ahoj divočino. Momentálně listuji prvním jarním číslem a musím konstatovat, že si tvůrci dali opravdu záležet. Přehledně prezentované informace, reálné fotografie v kombinaci s hezkými ilustracemi, omalovánky, vystřihovánka, kvízy, tajenky, úkoly, hledání nesmyslů či terénní zápisník do přírody. Učení je v tomto časopise hrou a tak to má být. Myslím, že časopis určitě ocení všichni rodiče malých zvídálků a milovníků přírody. Kromě recenze a videoukázky najdete v tomto článku také krátký rozhovor s redaktorkou časopisu – Petrou Kubíčkovou, které tímto děkuji za její čas a za skvělý nápad a odhodlání pustit se do vlastního časopisu.
A nyní již k samotnému časopisu. Úvodníku se v prvním jarním vydání časopisu ujala symbolicky vlaštovka obecná, která dětem prozradí zajímavosti ze svého cestovatelského i rodinného života. My jsme se o jejích budovatelských schopnostech také záhy přesvědčili na vlastní kůži. A jak již napovídá úvodník, celé první číslo se zaměřuje na jarní přírodu a dění v ní.
Hlavní témata
Rozhovor do prvního čísla poskytla ruměnice pospolná, o které se zde dozvíte vše opravdu od A do Z a přináší sebou také různé zajímavé úkoly – omalovánku, tvoření, hledání. V rubrice Ze života zvířat je tentokrát v hlavní roli potápka roháč a její jarní příběh je doplněn o povedenou vystřihovánku, která dětem názorně objasní, co se vše děje v malém vajíčku než se z něj vylíhne malá potápka. Děti se dozví spoustu informací o lužních lesích. A z opravdové divočiny se můžete těšit třeba na podrobné vysvětlení rozdílů mezi gepardem a levhartem. V časopise si děti mohou také vystřihnout plakát levharta.
Co se nám v prvním čísle líbilo úplně nejvíce
Venku si s Lukáškem na procházkách všímáme hodně ptačích hnízd – hlavně na podzim, kdy jdou třeba na stromech dobře vidět. A právě stavění hnízd je zde věnována celá dvojstrana. Úkolem je najít a správně přiřadit 11 ptáčkům jejich hnízda a to podle krátkého popisku. Musím přiznat, že někde to byl trochu oříšek, ale zvládli jsme to! Zároveň jsme si procvičili poznávání ptáčků.
Hledání nesmyslů se u nás stalo opět oblíbenou aktivitou (úplně stejně to máme totiž v Puntíku). Zde se jich má najít celkem 18. Jedním z nesmyslů je i jezevec s parohy, kde malý konstatoval: „Mami, toto je sice nesmysl, ale ty parohy by mu slušely i doopravdy.“ Paní ilustrátorka to může brát jako pochvalu.
K vystřižení je zde Terénní zápisník průzkumníka přírody, který se vleze do každé dětské kapsičky. Zajímavý je určitě i rozhovor s ošetřovatelem v pražské ZOO, kde mne mimo jiné tedy zaujalo, jak pan Švec nahrává zvuky zvířat, aby tento svět více přiblížil nevidomým či jinak zrakově hendikepovaným lidem. V časopise najdete taky upozornění na různé celorepublikové akce typu – Ukliďme Česko, Den Země atp. Přiznám se, že nevím, kdo má z časopisu větší radost, jestli já nebo Luky. Každopádně i my dospělí se zde určitě dozvíme spoustu nových věcí nebo z některých minimálně setřeme prach!
Časopis v číslech
- jedná se o čtvrtletník, tj. vychází 4 čísla za 12 měsíců
- časopis je určen dětem od 7 let (mladší spíše dle zájmu dítěte, je zde hodně textu, ale na druhou stranu i spousta fotografií a ilustrací)
- 1. číslo = 36 stran
- cena jednoho výtisku je 89 Kč, zvýhodněné roční předplatné můžete koupit za 320 Kč (cena je včetně poštovného).
Videoukázka z časopisu Ahoj divočino!
Něco málo ze zákulisí časopisu s redaktorkou Petrou Kubíčkovou
Časopis vydáváte Vy sama, v podstatě jste v časopise uvedena jako jediná redaktorka? Co Vás k tomu vedlo, začít vydávat časopis. S kým případně ještě spolupracujete.
Po rodičovské dovolené jsem chtěla zkusit pracovat sama na sebe. V časopisu se spojil můj zájem o přírodu, úžas nad dětským objevováním světa a zkušenosti z vydavatelství, ve kterém jsem pracovala před mateřskou dovolenou skoro 15 let.
Ano, časopis vydávám sama, zajišťuji redakční zpracování. Ale sama připravit bych celý časopis určitě nezvládla. Jsem moc ráda, že se mi podařilo dát dohromady tým skvělých spolupracovníků. Jiří Pokorný kontroluje odbornou správnost a pomáhá s výběrem témat. Martina Přečková kontroluje správnost po jazykové stránce a pomáhá se stylizací, například rozhovorů se zvířaty. Rubriku Co se děje v určitém ročním období v naší přírodě zpracovává Blanka Ponížilová, texty i ilustrace dodává nejen do této rubriky. Lucie Slavíková vymyslela a nakreslila doprovodné postavičky, ilustruje také hravé úkoly. Na jednotlivých tématech spolupracují další autoři.
Jak je náročné vydat jedno takové číslo? Jak si vybíráte témata?
Časopis je čtvrtletník, zdá se to jako dost času. Ale ještě nekončíme jedno číslo a už pracujeme na dalších. Pokud bych zpracovávala časopis jen redakčně, bylo by to určitě klidnější. Hodně času zaberou činnosti související s podnikáním.
Výběr témat ovlivňuje více kritérií. Chtěli bychom představit druhy, které mají děti možnost snadno pozorovat, ale zase tolik se o nich běžně nepíše. V prvním čísle to byla ruměnice pospolná, ve druhém páskovka keřová – malý pruhovaný šnek. Zohledňujeme děje podle ročních období, aby děti měly tipy po čem se v přírodě v dané době dívat. Nevyhýbáme se ani exotickým zvířatům. Není pro nás tolik důležité, jak je které zvíře velké nebo kolik má mláďat. To lze celkem jednoduše dohledat v encyklopediích. Zaměřit se chceme hlavně na to, co se v přírodě děje a proč. Volíme spíše méně témat, která jsou podrobněji zpracovaná, aby děti měly čas a možnost se se zvířátkem dobře seznámit. Snažíme se doplňovat články aktivitami – zábavné úkoly, vystřihovánky, náměty na zkoumání venku. Doufáme, že až pak děti na zvíře v přírodě narazí, budou se už na něj dívat jinak.
Jak bude vypadat letní číslo a kdy vyjde? Budou zde stálé rubriky?
Letní číslo vyjde v polovině června. Nyní ho připravujeme do tisku. Rubriky budou podobné. Rozhovor bude s již zmíněnou páskovkou keřovou, děti budou vystřihovat sbírku brouků, vyrobí si miniatlas léčivých bylin a budou je sbírat na voňavý čaj. Podíváme se na pastvu, jak ovce a kozy pomáhají chránit motýly, a představíme si úžasný křehký vztah některých mravenců a modrásků.
Plánujete také možnost nákupu časopisu či předplatného standardně přes eshop, nikoliv pouze přes e-mail?
Rozhodně. Stránky s eshopem se připravují a věřím, že už brzy budou fungovat. Objednávky zatím vyřizuji sama, což má zase tu výhodu, že se lépe poznám s našimi zákazníky. Je milé, když čtenáři zmíní, co se jim v časopisu líbí nebo co by v něm být třeba nemuselo. Je to vítaná zpětná vazba, kterou bych se přes objednávkový formulář nejspíš nedozvěděla.
(pozn.: Časopis či předplatné je možno objednat na e-mailu obchod@ahojdivocino.cz)
Bude časopis dostupný i běžně v trafikách?
Do trafik časopis dávat nebudeme. Na to je třeba tisknout vysoký počet kusů, jejichž velká část se v remitendě (pozn. neprodané časopisy) vrátí zpět. Možná by časem mohl být v některých obchodech, také bychom se rádi účastnili prodejních veletrhů a akcí. O tom budeme určitě informovat na sociálních sítích.
Vizitka
- Facebook: https://www.facebook.com/ahojdivocino.casopis/
- Instagram: https://www.instagram.com/ahojdivocino/