Centrum Eden | Bystřice nad Pernštejnem

Tento výletní tip Vás zavede trošku mimo náš záběr, a to na Vysočinu, ale stále se držíme u hranic Jihomoravského kraje. Když už jsme zde výletovali, rádi se s Vámi o tento hezký tip podělíme. Centrum je relativně nové – otevřeno v březnu 2015, ale i tak zde už udělali kus práce.

Areál Centra Eden se skládá ze tří velkých částí – Panského dvora, Horácké vesnice a Ekopavilonu.

V části Panského dvora je expozice stolárny, kovárny, příbytek panského správce, stará lékárna, pivovar a hlavně tzv. příběh půdy – zde se dozvíte, co vše vychází z půdy, kdo v ní žije a co na ní závisí. Čeká zde i několik interaktivních her pro děti i dospělé. K nejoblíbenějším atrakcím tu patří velká krtčí nora.. Ve všech expozicích je možné si vše osahat, očichat, ochutnat.

V Horácké vesnici je sedm stavení, ve kterých je např. pazderna, tkalcovna, včelař, domek babky kořenářky, hrnčířská dílna či mlýn. V největším stavení je statek s domácími zvířátky, která si mohou děti pohladit či nakrmit. Vše je volně přístupné.

V Ekopavilonu jsou umístěny tipy a rady, jak pomáhat ke zlepšení životního prostředí. Budova Ekopavilonu je tematicky rozdělena podle přírodních živlů – ZEMĚ – OHEŇ – VODA – VZDUCH. V každém patře naleznete zajímavé tipy a rady, jak ušetřit v domácnosti a jak při tom šetřit životní prostředí. Seznámit se zde tedy můžete s různými stavebními materiály, uvidíte fotovoltaické články, tepelné čerpadlo či zjistíte, jaké věci se vyrábí recyklací plastů nebo papíru. Součástí Ekopavilonu jsou energokola, na kterých si vyzkoušíte vyrobit tolik elektřiny, abyste rozsvítili žárovku či rozehráli gramofon. Dále zde uvidíte koloběh vody na Bystřicku nebo se dozvíte, jak využívat staré věci k novým účelům.

Jízdy na koni pro rodiny s dětmi

​V měsíci květnu, červnu a září probíhají projížďky v jízdárně během soboty a neděle. V červenci a srpnu každý den.
V tyto termíny vždy v čase od 13. do 14. hodin. Koníci jsou připravení v kryté jízdárně nebo ve venkovním výběhu (podle počasí). Cena jedné projížďky je 10 Kč.
Jízdárna se nachází vedle zábavního areálu, po cestě cca 200 m v bílé hale.

Určitě si na návštěvu vyhraďte klidně i celý den. V centru také pořádají různé tematické akce. Níže najdete i naši videoreportáž z návštěvy.

K centru se dá dojet autem (parkoviště je přímo u centra s kapacitou 50 aut) či vlakem (při předložení jízdenky IDS JMK získáte slevu 15% ze základního vstupného; hlavní zastávka vlakového nádraží se nachází pouze 3 minuty chůze od Centra Eden). Z autobusového nádraží je to pak cca 3 kilometry.

Vizitka


Kraj | Vysočina
Město | Bystřice nad Pernštejnem
Adresa | Nový Dvůr 318, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem
Telefon | +420 566 788 400
e-mail | obchod@centrumeden.cz
www | www.centrumeden.cz
facebook | www.facebook.com/centrumeden

Komentáře