Bludiště v přírodě & Centrum Veronica | Hostětín

Vždy jsme rády, když můžeme zařadit do výletních tipů nějakou novinku, která rodinku s dětmi zavede do přírody. Tentokrát jsme navštívili nově otevřené Bludiště v přírodě v obci Hostětín na Uherskohradištsku.

Bludiště v přírodě

Bludiště – celkem osm panelů v krajině okolo Hostětína. Úvodní panel Bludiště najdete na moštárně u Centra Veronica. Další tři (tabule číslo 2, 3, 4) vás povedou lehkou cestou po zahradě ke kořenové čistírně, ale následující čtyři (tabule č. 5, 6, 7, 8) vás vyzvou do hlubšího lesa a divočejšího terénu. Nebojte, zvládnete to! Celou dobu budete mít k dispozici mapku stanovišť, abyste se v terénu neztratili 🙂 Mapku najdete na prvním stanovišti a můžete si ji i stáhnout zde.

Co je úkolem v bludišti

Projít všech osm stanovišť a vyluštit tajenku. Na každém stanovišti vás čeká infotabule (formát A3) s velmi zajímavým textem, spousta úkolů – ale hlavně otázka (na malé tabulce). Na tu jsou dvě možné odpovědi – které jsou na tabulkách schovaných v terénu a musíte je najít (k tomu použijete mapku). Zvolíte-li si správnou odpověď, zjistíte hned písmenko do tajenky. V případě, že bude vaše odpověď špatná, musíte se vrátit a najít tu správnou.

Vyluštěnou tajenku můžete vhodit do schránky společně s Vaším e-mailem. Po sezóně z těchto odpovědí zde budou losovat a výherce odmění lahvinkou čerstvě stočeného jablečného moštu.

Bludiště hodnotíme jako skvělý nápad k osvojení práce s mapou, procházku terénem a ekologické vzdělávání se zaměřením na vodu.

Centrum Veronica – zahrada

Zahrada centra Veronica je velmi pěkná a vybudována v přírodním stylu. Je zde spousta vyžití a aktivit pro děti včetně těch vzdělávacích – je zde například vrbové bludiště, vrbová jurta s tunely, potok ke stavbě vodních hrází a vodních mlýnků, houpací síť, dřevěné pexeso, zvukostrom, tabulka s Brailovým slepeckým písmem, ptačí budky s modely ptáků a jejich vajíček, horniny nebo hřbitov dřeva. Nachází se zde také různé prvky pro podporu rozmanitosti života na této přírodní zahradě – hadník, ještěrkovník, budky pro hnízdění ptáků, čmelákovník, ježkovník, hmyzí domečky, broukoviště, domky pro škvory, budka pro netopýra. Úžasné v zahradě je, že jsou zde umístěny i tabulky s názvy stromů vč. obrázků, a jiné zajímavosti např. o bylinkách či zvířatech zde žijících.
Za zahradou se nachází také sad. Zahradou i sadem vede naučná stezka. Při procházce sadem můžete s dětmi využít i pracovní listy (ty jsou ke stažení na oficiálních stránkách zde: dokument 1 a dokument 2).
Zahrada je otevřená a přístupná celoročně. Vstupné je dobrovolné a můžete dát do kasičky hned při vstupu do zahrady nebo v hale Centra Veronika. Doporučené vstupné uvádí 50 Kč za dospělého a 10 Kč za dítě.
Tip: V okolí můžete vidět i několik dřevěných soch – více se dočtete zde (klik). Některé sochy se nachází v blízkosti centra, jiné i o několik kilometrů dále.
Video z naší návštěvy
Vizitka

Kraj | Zlínský
Obec | Hostětín
Adresa | č. p. 86 | CZ 687 71 Hostětín
Telefon | +420 572 641 855
e-mail | hostetin@veronica.cz
www | https://hostetin.veronica.cz/
facebook | https://www.facebook.com/veronicahostetin

 

Komentáře