Dlouhý, Široký a Bystrozraký – retro hra mého dětství

Na hru Dlouhý, Široký a Bystrozraký mám nostalgické vzpomínky z dětství, když jsem ji hrávala s babičkou a dědou na chatě. Měla jsem ji hrozně ráda a oblíbila si zejména krásné dřevěné figurky. Bohužel tu původní originální hru už nemám, tak jsem se dětem rozhodla koupit novou. Nebyla to cílená koupě, ale měli ji rok zpátky u nás v supermarketu. A měli ji tam tak dlouho, až sem prostě neodolala. Co si pamatuji, tak hra je snad úplně totožná se starou verzí.

Obsah balení

  • herní plán
  • 6 dřevěných figurek (Dlouhý, Široký, Bystrozraký, princ, princezna a černokněžník)
  • 1 číselná kostka
  • 1 obrázková kostka
  • pravidla hry + instrukce k úkolovým políčkům

Tam kde oficiálně končí pohádka, tam navazuje tato společenská hra. Princ zachránil princeznu a nyní se i se svými kamarády vydává na zpáteční cestu, na které je čekají mnohá dobrodružství i lapálie. Hra je opravdu svižná a trvá 10 – 15 minut.

Na úvod si hráči obrázkovou kostkou losují postavičku, číselnou pak pořadí. Hra je určena pro 2-6 hráčů. Lukášek si přeje být vždy černokněžníkem a já jako kdysi malá holka – princezna (užívám si než mne Evička vystřídá). Na herním plánu je celkem 100 políček, z nichž vybraná jsou políčka úkolová – například pole číslo 10 – „Pod váhou Širokého se prolomila lávka a tlusťoch spadl do potoka. Musíme počkat, až mu oschnou gatě a jedno kolo nehrajeme.“ nebo pole číslo 13 – „Cestou potkáme kohouta, který se v kraji moc dobře vyzná a chytře nám poradí, jak si zkrátit cestu až na políčko číslo 25.“

Hází se zároveň oběma kostkami – číselnou i obrázkovou. Pokud na obrázkové kostce padne naše herní postavička, postupuje se o dvojnásobný počet polí.

Vyhrává ten, kdo nejdříve dorazí do zámku na pole číslo 100. Jako benefit této hry musím vypíchnout, že se Lukášek (4 roky) naučil počítat nejdřív do šesti a pak rovnou do stovky. Mimo hru si rád postupně počítal postupně políčka.

Hra je doporučena dětem od 3 let. Je třeba počítat s tím, že dítě se musí naučit poznávat číselnou kostku. Osobně doporučím spíše od 4 let.

Cena hry se pohybuje od 400 do 500Kč.

Komentáře