Jak vybrat dětskou cyklistickou helmu a jak ji správně dítěti nasadit

Správný výběr cyklistické helmy pro děti je velmi důležitý. My jsme první helmu pořizovali už s nákupem cyklosedačky. V následujícím článku najdete shrnutí několika zásadních věcí při výběru takovéto cyklistické helmy, minirecenzi konkrétní helmy a také jak ji správně dítěti nasadit. Nákup helmy není levnou záležitostí pro naši peněženku – některým z Vás možná poradím, jak mohou letos za helmu ušetřit i několik stovek korun.

5 doporučení pro nákup dětské cyklistické helmy:

  1. Dítěti musíte helmu vždy vyzkoušet, zda mu na hlavě správně sedí, nesmí jej nikde tlačit a zároveň nesmí být volná. Stejně tak důležité je zapínání, pásky nesmí nikde tlačit, odírat ani se dotýkat uší. Z těchto důvodů není vhodné nakupovat helmu bez dítěte nebo třeba přes e-shop bez předchozího vyzkoušení. Stejně tak není vhodné kupovat helmu z druhé ruky, protože nevíme, zda-li již helma nebyla vystavena silnému nárazu, kdy pak její další používání není bezpečné a výrobci jej nedoporučují.
  2. Vybírejte spíše helmy vyráběné technologií in-mold, kdy se pěna vstřikuje do plastové skořepiny. Tyto helmy vykazují mnohem větší kvalitu než tzv. lepené helmy, které jsou sice levnější, ale je to na úkor kvality.
  3. Helma musí splňovat normu ČSN EN 1078.
  4. Při výběru dbejte také na hmotnost helmy. My jsme pořídili helmu s hmotností 220 g. Je i pocitově opravdu lehká a Luky si na ni nijak nestěžuje i když ji má na hlavě déle.
  5. Jelikož helmy používáme zejména za hezkého teplého počasí a v letních měsících, je důležité vybírat ty s dostatečným odvětráváním, aby se dítě pod ní potilo co nejméně – to znamená dostatečný počet odvětrávacích otvorů.

Naše cyklistická helma – minirecenze

Dovolím si zde dát také doporučení přímo na naši helmu, se kterou jezdíme už druhou sezónu a jsme s ní opravdu velmi spokojení. Jedná se o značku helmy R2 ATH07F/S (nyní již tento design není v nabídce, ale můžete se podívat na podobné na oficiálním eshopu: https://www.r2.cz/helmy). Helma splňuje všechny zákonné požadavky, je opravdu lehká (220 g), pohodlné zapínání – pásky jsou jemné, neodírají, redukce velikosti pomocí otočného kolečka, je dostatečně odvětraná (malý se v ní opravdu nepotí) a navíc je i vyměkčená. Jiné značky osobně vyzkoušené nemáme, tak nemohu dát žádná další konkrétní doporučení. Helma nebyla zrovna nejlevnější, stála nás přes 700 Kč.

Zde se doporučuji podívat na program Vaší pojišťovny, zda na podobnou aktivitu nepřispívá. My jsme totiž u České průmyslové zdravotní pojišťovny, která letos (2019) přispívá dětem 500 Kč na nákup cyklistické helmy (a  přispívala i v loňském roce), což je částka velmi příjemná a za helmu tak utratíte výrazně méně nebo třeba skoro nic.

Správné nasazení helmy dítěti

S nákupem kvalitní helmy ale vše teprve začíná. Ještě ji musíte dítěti správně nasadit, aby plnila svoji bezpečnostní funkci.

  1. Helmu nasaďte dítěti tak, aby byla na hlavě rovně – bude tedy zasahovat do cca půli čela. Helma by neměla být nakloněná ani moc dozadu – do zátylku, ani dopředu směrem k očím.
  2. Otočným kolečkem nyní správně nastavte velikost helmy. Jakmile helma začne dítě tlačit, dítě Vám to dá hned najevo. Pokud se dítě v této fázi předkloní, neměla by správně nasazená helma z hlavy již sama spadnout.
  3. Dále nastavte správně upínací pásky kolem uší tak, aby se uší nijak nedotýkaly a také délku zapínání pod bradou. Zde by mělo zůstat místo na cca jeden prst.

Na závěr ještě krátká citace ze zákona č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích: „Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přílbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.“

Doufám, že Vám výše uvedená doporučení pomohou při nákupu i používání cyklistické helmy a přeji spoustu skvělých cyklozážitků s Vašimi malými ťapkálky – hlavně bez nehod 🙂 Za sdílení článku budu moc vděčná.

Komentáře