Jak vybrat správný opalovací krém (nejen pro děti)

Lékaři i dermatologové doporučují pokožku dětí i dospělých chránit před slunečními paprsky a používat opalovací krémy s co možná nejvyšším ochranným faktorem. Problém ale často nastává s výběrem vhodného opalovacího krému pro děti a vlastně pro celou rodinu. Pro nás laiky bez patřičných znalostí, je velmi těžké zorientovat se ve složení takovýchto výrobků a posoudit jejich bezpečnost. A tak se spoléháme většinou na zjednodušené informace uvedené na produktu.

Bohužel drtivá většina opalovacích krémů je v podstatě koktejl chemických substancí. Obsahují navíc substance ve velikosti nanočástic, které se do pokožky přímo vstřebávají. Ochrana pak spočívá v chemické reakci, která probíhá v naší kůži, kdy se dopadající sluneční paprsky mění na teplo. Možná tak svoji pokožku ochráníte před škodlivým zářením, ale zároveň ji celou pokryjete chemickými látkami, které jí rovněž velmi poškozují. Bohužel v tomto případě se nelze ani spolehnout na sortiment z lékáren.

A jaký opalovací krém tedy zvolit?

Hledejte opalovací krémy s minerálními filtry (obsahující oxid zinečnatý – zinc oxid či oxid titančitý – titanium dioxide) tedy takové krémy, které vytvoří na Vaší pokožce ochrannou vrstvu – „zrcadlo“, která sluneční paprsky jednoduše odráží. Opalovací krémy nesmí obsahovat obsahovat substance ve velikosti nanočástic! Důležitým ukazatelem je také počet obsažených substancí – čím méně, tím lépe.

Minirecenze opalovacího krému WoodenSpoon SPF 30 – vlastní zkušenost

Loňskou sezonu jsem zakoupila opalovací krém WoodenSpoon na obličej i tělo s ochranným faktorem SPF 30 (lze také zakoupit variantu s SPF 50). Krém se dávkuje na kůži pumpičkou, je hustší konzistence, je tedy potřeba jej důkladně rozetřít. Ale není to žádná hrůza. Jeho vůně je jemná a příjemná po kokosovém oleji. Jedná se o opalovací krém s minerální filtrem (obsažen je oxid zinečnatý), který chrání před UVA i UVB slunečním zářením. Spolehlivě nás ochránil po celou letní sezónu, samozřejmě při pravidelném mazání (vyhýbali jsme se nejostřejšímu polednímu slunci). Díky obsahu právě oxidu zinečnatého je vhodný i pro ekzematickou pokožku (což my jsme a opravdu nám seděl).

Specifikace | Wooden Spoon SPF 30 na tvář i tělo
Objem | 50 ml, příjemné dávkování pumpičkou
Cena | 399 Kč

Složení = celkem 7 složek !!! Zkuste porovnat složení s Vaším opalovacím krémem.
INCI: Sunflower (Helianthus Annus) Seed Oil*; Zinc Oxide 20% (non-nano); Theobroma Cacao Seed Butter*; Butyrospermum Parkii (Shea) Butter*; Cocos Nucifera (Coconut) Oil*; Cera Alba (beeswax)*; Tocopherol (VitE)
* Certified organic

Opalovací krém jsem objednávala z e-shopu netoxickadomacnost.cz. Veškeré věci, které jsou zde dostupné, jsou bez zbytečné chemie.

Otestovali jsme také Opalovací krém Badger – Clear Zinc bez vůně, který je rovněž vhodný pro ekzematiky a najdete jej také ve výše uvedeném e-shopu. Obsahuje rovněž oxid zinečnatý (vhodný pro ekzematickou pokožku), velmi dobře se roztírá. Je neparfemovaný. Přestože jsem si na základě recenzí myslela, že bude lepší, zůstaneme nakonec u WoodenSpoon. Lukáškovi bohužel tento opalovák po delším používání až tolik nevyhovoval.

Složení: Helianthus Annuus Seed Oil*(slunečnicový olej*), Zinc Oxide 18,75 % (uncoated clear zinc)-(oxid zinečnatý 18,75 % (nepotažený čirý)), Cera Alba*(včelí vosk*), Tocopherol (vitamín E), Hippophae Rhamnoides Fruit Extract*(extrakt z rakytníku*).

V tomto článku jste mohli najít důležité informace o opalovacích krémech, ale spíše ve značně zjednodušené podobě. V případě hlubšího zájmu o problematiku mohu doporučit přečtení tohoto článku o „Bezpečném opalování“.

Nezapomínejte, že sluneční paprsky mají ale i pozitivní účinky na lidský organismus. Proto se jim určitě úplně nestraňme. Důležité jsou zejména pro tvorbu potřebného vitaminu D v našem organismu a u dětí  zase pro prevenci křivice. Neopomeňme ani pozitivní účinky na naši dobrou náladu a imunitní systém. Benefitů je spousta. Vždyť každý z nás se po zimě těší na ty první hřejivé jarní paprsky. Víte přeci kam nemůže slunce, tam …

Komentáře