Sluneční dětské brýle pro nejmenší – jak je vybrat?

Léto máme pomaličku za dveřmi. Sluneční paprsky začínají nabírat na síle a tak určitě někteří z Vás řeší výběr brýlí pro svoje děti – včetně těch nejmenších. U malých dětí je to ale tak trochu sázka do loterie. Bude chtít brýle brýle nosit, nepoláme je při první příležitosti, nepoškrábou se  sklíčka při prvním pádu na zem? Níže najdete několik tipů a rad, jak vybrat ty správné brýle včetně minirecenze našich slunečních brýlí.

Oko malého dítěte

Oči těch nejmenších dětí jsou velice citlivé a proto je potřeba je řádně chránit před ostrými slunečními paprsky, které se v našich očích kumulují po celý život. Odborníci dokonce doporučují děti ostrým slunečním paprskům nevystavovat vůbec, ale to samozřejmě není vždy možné. Jak se tedy chránit? Nejlepší volbou je stínění například formou stříšky kočárku, slunečníku, deštníku či nějaké lehké plátěné čepičky s kšiltem. Tyto formy stínění pak můžeme doplnit i slunečními brýlemi.

Pro první sluneční brýle jsem zamířila k nám do optiky, ale bohužel jsem tehdy byla velmi zklamaná. Nejlevnější dětské sluneční brýlečky se pohybovaly s cenou kolem 700 Kč a navíc byly pevné, nepružné. Při představě, že utratím tolik peněz a roční dítě roztáhne „pacičky“ víc než je zdrávo nebo brýle bez varování vyhodí z kočárku, se mi podlamovala kolena. Proto jsem ještě trochu zapátrala a našla brýle vhodné pro děti jeho věku.

Důležité parametry při výběru slunečních brýlí pro nejmenší děti

  • základem jsou brýle s ochranným UV filtrem – UV filtrem jsou vybaveny i brýle s plastovými sklíčky (už jste koupili brýle a nejste si jistí  jejich UV filtrem – v každé optice Vám jej určitě rádi na požádání přeměří, abyste měli jistotu);
  • materiál obrouček by měl být pružný, aby dítě brýle nepolámalo hned při prvním nasazení/sundání/pádu na zem, stejně tak skla jsou většinou plastová;
  • černá skla volíme spíše na hory či k moři, pro běžné podmínky jsou dostatečné například šedé či hnědé;
  • správný tvar a velikost – brýle musí zakrývat celé oko, aby UV-paprsky do oka nepronikaly například z boku;
  • brýle musí dítěti hezky sedět na obličeji, nesmí nikde tlačit (kolem uší, u kořene nosu) a řasy se nesmí dotýkat brýlí při mrkání, brýle by měly být co nejlehčí;

Dětské sluneční brýle značky Crazy Dog – minirecenze

Nakonec jsem u nás v dětském obchodě vybrala sluneční brýle značky Crazy Dog od rakouské firmy Ticomex. Brýle jsou vyrobeny z pružného a odolného plastu a dle výrobce a údajů na lístku splňují všechny důležité parametry pro ochranu zraku, jsou samozřejmě opatřeny certifikací. Máme je už přes dva roky a zatím bez jakéhokoliv škrábance či „zlomeniny“ a to se na nich i sedělo, zažily několik pádů na chodník, nosím je v kabelce bez ochranného obalu, používali jsme je i v bazénu. Zatím jsou nesmrtelné – ťuk ťuk. Jsou vhodné i pro alergiky – žádné kovové části se obličeje nedotýkají. Určitě příjemným benefitem je také šňůrka na brýle, která může zamezit sklouznutí brýlí, ale tu jsme my osobně nevyužily.

Brýle jsem původně kupovala jen na zkoušku za cca 200 Kč, ale jsme s nimi spokojení a zatím nemáme důvod přecházet dražší model. Přesto je využíváme střídmě, nejlepší mi opravdu přijde plátěná prodyšná čepička s kšiltem. Nejsilnějšímu polednímu sluníčku se snažím vyhýbat, ale i ten vitamin D je třeba někde „nasát“ (v různých doporučeních odborníci udávají, že stačí i 20 minut denně pro doporučenou dávku vitaminu D).

Na našem blogu najdete také zajímavý článek o opalovacích krémech pro děti a vlastně i celou rodinu. Doporučuji zde přímo dva opalovací krémy, které jsou vhodné i pro ekzematickou pokožku. Více o ochranných opalovacích krémech najdete zde.

Jak jsem psala už v úvodu tohoto článku, léto je za dveřmi a je třeba se na něj připravit. Doufám, že informace sepsané v tomto článku budou pro Vás užitečné. Užívejte si krásného počasí, ale i toho případného deště, který v našich končinách začíná být pomalu tak vzácný jako sníh!

Komentáře