Kvído: Moje 1. kvízy – Farma | Zvířata | Mořský svět | Svět kolem nás – velká recenze

V tomto článku najdete recenzi a fotky všech 4 tematických kvízů, které u Albi můžete koupit: Farma, Zvířata, Mořský svět a Svět kolem nás. Za naši rodinku je mohu opravdu doporučit. Moje 1. kvízy jsou na první pohled veselé, barevné a krásně ilustrované. Na druhou stranu obsahují spoustu informací a doplnění o skládání puzzlíků je už třešničkou na dortu, které taky trochu odvádí pozornost od toho, že děti chceme něco naučit … i když hrou 🙂 Pojďme se tedy na hry podívat blíže …

Obsah

  • 50 ilustrovaných kartiček s otázkami (správné dopovědi jsou vyznačeny přímo na kartičce)
  • 6 x puzzle (každé puzzle se skládá z 6 dílků)
  • velká kostka + nálepky na kostku
  • pravidla
  • hra je zabalená v pevné krabičce na magnetické zapínání

Praktické informace

Na každé kartičce je celkem 6 otázek vztahujících se k obrázku nebo uvedenému tematickému okruhu. Otázky jsou rozděleny do dvou úrovní:

  • u herní varianty FARMA a ZVÍŘATA (5+) jsou otázky určeny dětem od 5 a od 7 let.
  • u herní varianty MOŘSKÝ SVĚT a SVĚT KOLEM NÁS (6+) jsou otázky určeny dětem od 6 a od 8 let.

U každé otázky se nachází symboly, které se shodují s těmi na hrací kostce. Hrací kostka je vcelku velká, jen tak se někde nezakutálí 🙂 Děti si ji mohou samy polepit symboly.

V každé hře je celkem 6 puzzlí. Skládají se ze 6 dílů a na zadní straně jsou barevně odlišeny pro lepší třízení a identifikaci při hře. Jsou docela pevné a poměrně odolné.

Cíl a pravidla hry

Hra je určena minimálně pro 2 hráče (max. 6 hráčů). Začíná hráč, který bude mít nejdříve narozeniny, poté se pokračuje ve směru hodinových ručiček. Hráč si vždy vezme z hromádky kartičku a prohlédne si daný obrázek. Poté hodí kostkou a dle symbolu odpovídá na příslušnou otázku. Cílem je správně odpovídat na otázky a za každou správně zodpovězenou otázku obdrží hráč 1 dílek puzzle. Vítězem se stává ten, kdo jako první složí celý obrázek, tj. odpoví správně na 6 otázek. Pravidla hry si můžete samozřejmě i upravit podle vlastní potřeby.

TIP na hru pro mladší sourozence: Naše Evička má necelé dva roky a kartičky zvířátek využíváme pro přiřazování našich zvířátek (postavičky). Stejně tak s ní pomaličku zkouším skládat jednoduché puzzle, které má „jen“ 6 dílků.

Moje 1. hry – FARMA (věk 5+)

50 kartiček s tématy: Bylinky a koření, Slunečnice, Roční období, Kořenová zelenina, Ovoce, Malí pomocníci, Kráva, Kohout, Nástroje a nářadí, Škůdci, Mléko, Jablka, Réva vinná, Traktor, Vejce, Plodová zelenina, Kombajn, Exotická zvířata, Kukuřice a další.

Mimochodem k té kukuřici – otázka, která mi ulpěla v paměti. Kolik zrníček má kukuřičný klas. Odpověď až 1000, průměrně 600. Nikdy mě nenapadlo to počítat. Počítali jste to někdo? Lukášek otázky z Farmy zvládá pro mě až překvapivě dobře. U některých jsem to opravdu nečekala.

Moje 1. kvízy – ZVÍŘATA (věk 5+)

50 kartiček = 50 zvířátek … pštros, orangutan, velbloud, chameleon, surikata, tučňák, krab, medvěd, rejnok, velryba, bizon, chobotnice, sup, papoušek, lemur, lenochod, klokan, lev, tygr, žirafa, hroch, tuleň, kobra a tak dále… Nápovědu k otázce může dítě často najít i na ilustrovaném obrázku. Proto si jej má i nejdříve pořádně prohlédnout. Jelikož je otázek na každé kartičce šest, děti se tak o každém zvířátku dozví minimálně šest zajímavostí. Pozor – u této verze jsou obsažena pouze zvířata exotická/cizokrajná.

Moje 1. kvízy – MOŘSKÝ SVĚT (věk 6+)

Mořský svět je pro mne graficky asi nejpovedenější ze všech her, zároveň mi také přijde ze všech nejnáročnější na vědomosti dětí. Jak řekl Hujer po diktátu: „I já jsem měl co dělat“ 😉 Malí mořeplavci si ale poradí a určitě i překvapí 🙂 50 kartiček s tématy: Potápěč, Ponorky, Mořská nej, Podmořský svět ve filmu, Kytovci, Moře na talíři, Vlny a dmutí, Průlivy a průplavy, Tučňáci, Plachetnice, Koráli, Ryby, Přístav, Navigace, Moře v literatuře, Trosečník, Tuleni, Bájní tvorové, Mořští ptáci, Lodě, Piráti, Hvězdice, Moře, Zajímaví živočichové a další.

Moje 1. kvízy – SVĚT KOLEM NÁS (6+)

50 kartiček = 50 tematických okruhů po 6 otázkách … Měsíce, Státní svátky, Roční období, Česká republika, Světové strany, Města a obce, Významná místa Česka, Rodinné vztahy, Lidské tělo, Lidská kostra, Povolání, České státní symboly, Voda, Na zahrádce, Pošta, Zuby, Naše smysly, Počasí, Domácí zvířata a další.

Tento kvíz by se dal pojmenovat také jako „všeobecné znalosti“. Vybrána jsou opravdu různá témata z různých oblastí, čímž se tato verze odlišuje od tří předchozích her. Dítě hrou získá určitě všeobecný přehled.

Ceny na internetu se pohybují ve velkém rozpětí, od 270 do 350Kč. Hry můžete mimo jiné zakoupit na oficiálním eshopu zde (klik).

Komentáře