Kouzelné čtení od Albi – rozhovor o projektu, připravovaných novinkách včetně anglické verze i užitečné informace pro čtenáře

S Albi tužkou si doma hrajeme už několikátý rok a naše knihovnička se pomaličku, ale jistě rozrůstá. Čtení knih dostalo v dnešní době díky projektu Kouzelné čtení nový, interaktivní rozměr. Pomocí Albi tužky si tak děti mohou jednoduchým dotykem poslechnout namluvený text, zvuk nebo i písničku či básničku. Na celém projektu se mi líbí zejména to, že s knihami si mohou děti hrát od útlého věku, ale zároveň mohou být i velkým pomocníkem ve škole. Přiznám se, že i já jako rodič si Kouzelné čtení někdy užívám i sama a myslím, že nejsem jediná.

Jak ale Kouzelné čtení vlastně vzniklo? Jedná se o celosvětový projekt? Jak knihy vznikají? Kdy Vám tužku zdarma vymění? Na tyto a další otázky odpovídá Vlastimil Touš z Albi!

Kdy projekt Albi tužka a Kouzelné čtení vznikl a kdo za tímto projektem stojí?

Inspiraci jsme nalezli v roce 2013 na zahraničních veletrzích. Líbila se nám technologie, ale chyběly produkty. Rozhodli jsme tedy pro vlastní vývoj. Postupem času vznikl tak celý tým Kouzelného čtení, který společně s externími spolupracovníky připravuje všechny knihy, hry, puzzle a další produkty.

Je Kouzelné čtení rozšířeno celosvětově nebo je to záležitost Evropy?

Kouzelné čtení od Albi je v tuto chvíli dostupné pod různými názvy také na Slovensku, v Polsku, v Rumunsku, Maďarsku, Slovinsku a Chorvatsku. Naší ambicí je samozřejmě postupně počet zemí rozšiřovat. Co se týče samotné technologie „mluvící tužky“, tak ta již před spuštěním Kouzelného čtení od Albi úspěšně fungovala například v Německu nebo USA.

Kdo vymýšlí nové knihy? Kolik na projektu pracuje lidí.

Každý titul může vzniknout na základě inspirace (odkudkoliv) či doporučení, i od zákazníka. Ozývají se nám i tvůrci, kteří mají nápady a tím, že znají Kouzelné čtení, tak mají již předpřipravený koncept ušitý na míru. Snažíme se mapovat i knižní trh, sledovat co děti baví a co pro ně hledají jejich rodiče.

Důležitým rozměrem Kouzelného čtení je i jeho vzdělávací rovina. Každý titul přináší v zábavné formě poznání, poučení anebo i pomocnou ruku do školních předmětů – čehož důkazem jsou tituly jako Vyjmenovaná slova, Česká republika, některé Kouzelné dvoulisty, ale třeba i logopedická dvojice knih Když roboti brebentí či Když myšky šeptají.

Každý projekt zaštiťuje zpravidla 1 produkční a při dokončovacích pracích 1 grafik. Na každém titulu se podílí celý tým Kouzelného čtení i lidé z jiných týmů. Externě se zpravidla jedná o ilustrátory, textaře, různé garanty, zvukaře a v neposlední řadě i herce.

Ovlivňuji Vás i čtenáři? Píší Vám náměty na nové knihy?

Neustále a každý den 🙂 Snažíme se odpovědět všem a každý nápad pečlivě zvážit.

Máte přehled, které knihy jsou nejúspěšnější a prozradíte, která kniha se nepovedla nebo neměla očekávaný ohlas?

Mezi nejoblíbenější knihy patří dlouhodobě ty, které jsou zároveň i součástí balení s tužkou – tedy například Atlas světa či Pohádkové učení. Stálicí je Svět Zvířat a Lidské tělo. Naše očekávání nesplnila například Farma 3D se sadami zvířátek.

Připravujete pro rok 2021 nějakou novinku. Vloni to byl bezpochyby Globus. Letos začal vycházet časopis. Líbí se mi i popis připravované knihy Mořské pohádky – kouzelné příběhy s prvky jógy. Prozradíte, na co dalšího se mohou fanoušci Kouzelného čtení těšit?

Letos se těšíme na všechny tituly, co mají vyjít. Snažíme se přicházet stále s novými nápady a doslova vyždímat z technických možností tužky co nejvíce. Zajímavé určitě bude sledovat, jak si povede Kuchařka pro děti nebo náš zatím největší projekt z pohledu rozsahu – Encyklopedie pro předškoláky, která bude mít cca 50 stran. Jedná se o zpracování knihy Náš svět od Evy Veberové (pozn. encyklopedie z roku 1989).

Ze zkušeností mnoha uživatelů jsem se dozvěděla, že tužku lze v případě poruchy vyměnit na prodejnách nejen v záruční době, ale v určitých případech i po záruční době? Oficiální informaci jsem k tomu však nenašla. Jak výměna tedy funguje a čím je podmíněna?

Snažíme se přistupovat ke každému problému tak, aby byl zákazník maximálně spokojený. Vyměníme i Albi tužku, která je již po záruční době, která má nové logo Albi. Pokud má Albi tužka staré logo (pozn. ve žlutém oválu, s ostrým písmenem A), nabídneme nákup nové tužky Albi se slevou 50%.

Albi tužka s novým logem

Je možné se na zákaznické podpoře domluvit na zaslání například ztraceného dílku z puzzle nebo pexesa?

Přesně tak. Byla by škoda, kdyby si například puzzle už nemohli děti skládat jen kvůli 1 ztracenému dílku. Rádi pomůžeme.

Neplánujete některé kouzelné knihy vydat i v angličtině?

Anglická verze je něco, na čem docela úspěšně již několik měsíců pracujeme a doufám, že brzy anglické verze spatří světlo světa, nejdříve však až příští rok. Zatím plánujeme 2 knížky pro nejmenší a 2 knížky pro starší děti. V letošním roce (2021) vyjde Angličtina pro samouky, která bude určena i dospělým.

Proč nelze do tužky načíst jiné než české knihy.

U jiných jazykových verzí je to trošičku složitější. Vy si můžete do české Albi tužky nakopírovat polský BNL soubor, ale pokud máte v tužce nahranou knížku Lidské tělo jak v české tak v polské verzi, tužka nebude schopna poznat, kterou verzi si chcete spustit, resp. u polské verze vám bude mluvit například česky anebo nemusí na některých obrázcích fungovat vůbec. Doporučujeme například u bilingvních rodin pořídit 2 tužky.

V průběhu roku jsou často různé slevové akce. Můžete nám dát výčet těch pravidelných?

Se slevami se snažíme „šetřit“. Kromě vlastních akcí spolupracujeme dlouhodobě s vybranými partnery. Slevy na produkty od Albi tak můžete najít v rámci O2 výhod, Dnů Marianne, Nákupů ONA DNES, programu Sphere nebo studenti díky kartě ISIC.

Děkuji za poskytnutý rozhovor a užitečné informace pro mne i pro naše čtenáře. Těšíme se na novinky z Kouzelného světa a přejeme další úspěšný rok!

Zdroj foto: www.kouzelnecteni.cz

Komentáře