Lom Janičův vrch v Mikulově

Zatopený Lom Janičův vrch v Mikulově je oblíbená a vyhledávaná lokalita místních obyvatel i turistů. Jedinečné prostředí lomu je domovem mnoha živočichů a rostlin, včetně těch vzácných a byl proto označen jako přírodní památka. Lom je také krásným místem pro výlet s dětmi.

Fauna & Flora

Přírodní památka je domovem pro čolka obecného, skokana skřehotavého, kuňky obecné, ropuchy obecné a užovky obojkové. Za potravou sem zalétávají ptáci vázaní na vodu jako například ledňáček říční, volavka popelavá nebo rybák obecný.

V zimě se zde pravidelně zdržuje zedníček skalní. Na lomových stěnách a nedotěžených hranách roste cenná vegetace. Najdeme zde například devaterku poléhavou, kavyl sličný, ožanku horskou, zvonek sibiřský nebo koulenku prodlouženou.


Koupání v létě (od konce června do září)

Lom je místními i turisty v létě hojně vyhledávaným místem ke koupání. Z důvodu kumulace velkého počtu lidí (až 1000) v letním období bude nyní (od r. 2020) vstup do lomu v období červen – září zregulován a zpoplatněn. Maximální počet návštěvníků je 100 v jednom okamžiku. V případě vyššího zájmu je nutné počkat. K dispozici budou toalety, voda na umytí, občerstvení, odpadkové koše.

Otevírací doba

Přírodní památka je otevřena od pátku 26. června do neděle 13. září 2020. Pondělí – Neděle 9:00 – 19:00, v čase 9:00 – 11:00 je vstup do přírodní památky povolen i bez plavek.

Ceník

  • Dospělí                                                          100 Kč
  • Děti do 15 let a důchodci                          50 Kč
  • Děti do 100cm výšky                                  zdarma

Parkování pro kola před lomem je v ceně vstupného. Parkování pro auta na hlídaném parkovišti před lomem stojí 20 Kč/hodina.

Platí zde zákaz používání chemických přípravků na opalování, které jsou pro vodní organismy toxické. O této problematice jsem psala již dříve na blogu, ale v souvislosti se škodlivostí pro naši pokožku: Jak vybrat správný opalovací krém (nejen pro děti)

Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Město | Mikulov
GPS | 48.8107728, 16.657373,18z
Zdroj a foto: www.lom-mikulov.cz
Komentáře