Medvědí stezka z kopce Zbojník, Dřevjanka, kolem obůrky + dětská hřiště | Bílá

Pokud se chystáte do obce Bílá, zaručeně si dejte s dětmi Medvědí stezku, která je vhodná i pro kočárky. V prospektech uvádí délku 3km, na ukazateli je ovšem číslo poněkud zajímavější – bez pár metrů skoro 5km. Z toho šoku jsem zapomněla, kolik přesně 😀 Ale i tak to bylo nakonec moc fajn! Nenechte se odradit.

Sportovní stezka Dřevjanka

Nahoru můžete vyjet lanovkou. My jsme si neplánovaně prošli i sportovní stezku Dřevjanku, která tu před čtyřmi lety ještě nebyla. Takže jsme nachodili ještě daleko víc. Skládá se z 8 stanovišť – například skok do dálky, balanční prvky, lezecká stěna, vrh koulí, opičí dráha, silové prvky, bosonohý chodník a zakončení na lavičce s pěknou vyhlídkou.

Medvědí stezka

Medvědí stezka je velmi dobře značená. Co chvilku narazíte na nějaké stanoviště nebo na medvědí hlavu. Děti tak neměly prostor myslet na kilometry v nohách. Jen ke konci už to řídne, ale zase míjíte obůrku se zvěří či pak dětská hřiště. Na jednotlivých stanovištích se dozvíte spoustu informací o medvědech. Budete otiskovat medvědí tlapu do písku, zjistíte čím se živí, kdo jsou jejich příbuzní, jaké výšky dorůstají atd. Z každého stanoviště si zapisujete písmenko na papír, který si vyzvednete v prodejně jízdenek dole u lanovky.

V podstatě celá stezka vede po zpevněném terénu – lesní cesta, louka, asfaltová cesta. Jediné, na co si dejte pozor je na pár místech křížení s trasou pro kola a taky na kamínky na cestě, na kterých to klouže. Děti si z toho někdy i sedly na zadek (i my dospělí). V jednom místě se stezka dělí pro pěší a pro kočárky. Kratší trasa vede z kopce lesem, ale pokud překonáte první opravdu prudký úsek, tak zbytek cesty k oboře už se dá. Cesta je pěkná, lesní.

Obůrka

O obůrce už jsem psala dříve zde. Už v ní tedy nejsou divoká prasata, ale zato jsme tentokrát viděli i jezevce. Jen prosím, nedávejte ke zvířatům ruce. Byli jsme svědky toho, že si jej rodinka snad chtěla pohladit a byli překvapení, že se jezevec po nich ohnal a začal dost vrčet. Pokud máte rádi svoje prsty, tak jen koukejte!

Od obůrky pak vede lesní cesta a stáčí se dolů, směrem k hlavní silnici, kde vyjdete hned u hřiště a poté trasa vede po cyklostezce až do cíle. Opět míjíte ještě jedno nebo dvě hřiště?

Túru jsme podnikli 10. srpna 2022

Stezka beskydských pašeráků

Z vrcholu hory Zbojník se můžete vydat i pašeráckou stezkou. Tu jsme šli 4 roky zpět, ale pozor. Cesta není vhodná pro kočárky ani pro menší děti. Některé úseky jsou dost strmé, jdete po kluzkých kořenech stromů, byla tam 1 ferrata. Takže děti si dobře držte. Více o stezce zde.

Komentáře