Perkarbonát sodný – multifunkční prášek na prádlo, skvrny, granitové dřezy, do koupelny i na WC

Perkarbonát sodný je takové moje bílé sypké zlato. Je to multifunkční prášek, který u nás doma nachází mnohé využití. Jako bonus se jedná o netoxickou látku, která se v akci rozkládá na sodu a peroxid. Navíc svoji práci odvádí skoro sám a proto jsem se rozhodla, že se s vámi – čtenáři tohoto blogu – podělím o pár tipů. Třeba se vám budou hodit.

Na úvod je dobré určitě zmínit vlastnosti tohoto prášku:

  • bělí
  • odstraňuje skvrny
  • dezinfikuje
  • odstraňuje vodní kámen
  • rozpouští mastnotu

Bělidlo a odstraňovač skvrn

Perkarbonát sodný má skvělé bělicí schopnosti. Přidávám jej pravidelně k bílému prádlu, záclonám i stálobarevnému barevnému prádlu (v menší míře). Mimo svou bělicí vlastnost funguje také jako dezinfekce nebo odstraňovač skvrn. Jen upozornění – k aktivaci perkarbonátu je třeba teploty vody 60° a více. Proto pokud peru na nižší stupně, je třeba přidat 1 lžičku aktivátoru TAED.

Pro odstranění skvrn na bílém prádle lze udělat i lázeň (horká voda + 2 lžíce perkarbonátu). Nechte působit přes noc a poté je třeba prádlo řádně vyprat. Velice se mi osvědčil zejména při praní látkových plen.

Čistič odpadů

Odpady čistím pravidelně cca 1x za 3 měsíce právě perkarbonátem. Do odpadu se nalije nejdříve horká voda, poté opatrně přisypat perkarbonát a v případě potřeby zakápnout už jen malinko horkou vodou. Nechám působit klidně i půl hodinky. Při působení vzniká nepříjemná, dráždivá pára, kterou není vhodné vdechovat. Avšak s porovnání s klasickými chemickými „krtky“ je to jako nebe a dudy.

Koupelna i WC

Perkarbonát sodný můžete použít i k čištění koupelny a WC. Dobře umyje umyvadlo i vanu, spáry a skvěle funguje i na plastovou zástěnu a zaschlé kapičky vodního kamene (zde navíc používám kartáč s jemnými, ale hustými štětinami, které navíc nečistoty narušují ještě mechanicky). Mimo perkarbonát používám na koupelnu převážně čistič na koupelny od Sonettu, který funguje také skvěle a je připraven k okamžitému použití (nastříkám na plochy a nechám působit, poté vydrhnu houbičkou – zmiňovanou zástěnu kartáčem).

Na WC perkarbonát používám k desinfekci štětky do WC – do plastového držátka dám lžíci perkarbonátu a zaliji horkou vodou a nechám působit i půl hodiny – pak jednoduše vyliji do WC. Do WC je třeba pro čištění nalít konvici horké vody a přidat cca 2-3 lžíce prášku.

Bílý granitový dřez

Tak zde to byla trefa >>do bílého<<. Na bílý granit jsem hrozně nadávala, protože se špatně čistí i normálními chemickými prostředky. Bylo třeba drhnout a drhnout. Až jsem někde narazila na radu čistit bílý dřez právě perkarbonátem a už to nedělám jinak. Zadělám odtok, dřez posypu perkarbonátem (i odkládací plochu) a zaleju konvicí horké vody. Odcházím a nechám působit (opět cca 30 minut). Poté už jen v rukavicích doumývám dřez houbičkou – usazeniny jdou hezky dolů. Zároveň s dřezem čistím často i odtok (pak nejdříve proleju odtok horkou vodou a nasypu trochu perkarbonátu).

Dětské plastové láhve

Lze jej bezpečně použít i pro čistění dětských plastových lahví, které jsou zašlé například od čaje. Super věc.


I když je perkarbonát ekologický, stále se jedná chemickou látku, se kterou je třeba zacházet opatrně. Je velice jemný, proto i při sypání je třeba dbát nato, abyste jej zbytečně nevdechovali.

Kde koupit – zkuste i klasické drogerie, obchody se zdravou výživou, na internetových eshopech či v bezobalových obchodech.

Orientačně zde uvedu ceny, za které nakupuji: 1 kg … 55 Kč || 5 kg … 249 Kč.

 

Komentáře