Podzimní túra na Kelčský Javorník | Rajnochovice

Na nejvyšší vrchol Hostýnků – Kelčský Javorník – vede několik turistických a cyklistických tras. Ani jedna nepatří k nejjednodušším pro rodiny s dětmi. My se vydali z obce Rajnochovice, která je pro nás známá Osmáckým pohádkovým lesem, který si tu každoročně užíváme. Zaparkovali jsme u točny hned na okraji obce a vydali se nejprve po obecní asfaltce po rovince. Po odbočce doleva už to byl jeden „krpál“ za druhým! 🙂 Bez nadsázky – některé kopce vedoucí k cíli jsou velmi prudké. Následovala úzká cesta lesem a pak už jsme se napojili na širokou, zpevněnou, kamenino-hliněnou cestu. Počasí nám přálo. Tentokrát žádný bahenní zábal nohou (jako tomu bylo cestou na Vartovnu – klik). Nebe krásně modré, zkrátka krajina jak z pohádky.

Odměnou nám byla 35 metrů vysoká rozhledna Kelčský Javorník, která zde byla postavena v roce 2015 namísto původní dřevěné rozhledny, která musela být pro špatný stav stržena. V nadmořské výšce 856 m.n.m a po zdolání 156 schodů se můžete se můžete těšit z krásného výhledu do okolí. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 30 metrů. Po cestě nahoru je celkem 12 zastavení s vyhlídkou, která se hojně využívají pro vyhýbání se návštěvníků. Půdorys rozhledny připomíná hodinový ciferník.

Vstup je zdarma, rozhledna je celoročně přístupná. Dle pokynů s kapacitou 10 osob, což tedy bohužel nikdo nedodržuje a výsledkem bylo zřejmě to, že na horní vyhlídkové plošině bylo velmi cítit, jak se rozhledna naklání. Pod rozhlednou je několik míst k posezení, vzhledem k okolním lesům zde tábořiště s ohněm povoleno není. Celkem jsme nachodili 11 km. Tento výlet není vhodný pro kočárky.

Vizitka


Kraj | Zlínský
Obec | Rajnochovice
GPS | 49.4003039N, 17.7657950E

Komentáře