Podzimní prázdniny ve Velkých Karlovicích

Dřevěné chalupy, lesy, pastviny s ovečkami a krávami, nádherné počasí a krásné výhledy, to byly naše podzimní prázdniny na Valašsku. Velké Karlovice jsou typickou valašskou obcí a mají velké kouzlo.

Kulíškova naučná stezka

Kulíšek je nejmenší sova žijící u nás a také průvodcem po této asi 2,5km lesní stezce, která začíná u hotelu Pod Javorem. Na děti a jejich rodiče čeká 11 zastavení s dřevěnými tabulemi a informacemi o zvířátkách žijících v této přírodě. Nechybí ani úkoly pro děti.  V popisu je psané, že trasa je vhodná i pro nejmenší ťapkálky a rodiny s kočárky, tak jsme tuto stezku šli tedy vyzkoušet. Byla to moc pěkná procházka lesem, ale některá místa byla s kočárkem trochu náročnější, hlavně cesty směrem dolů (po kamenech a listí). Stezku jsme si však užili, podzimní les byl nádherný a v cíli nás čekalo krmení oveček (automat na mince v hodnotě 5,-Kč) pod hotelem Horal. Zde mají pro děti připraveno i Kulíškovo obědové menu, ke kterému je jako dárek plyšová sovička Kulíška.

Turistické okruhy Resortu Valachy

Resort Valachy je síť hotelů po Velkých Karlovicích, a protože příroda zde přímo láká na výlety, tak se rozhodli připravit pro své hosty, ale i pro ostatní turisty krátké turistické okruhy, které měří od 7km do 12km a jsou značeny – červený, modrý, zelený, žlutý, fialový, hnědý a Quiodův (2,5km).

My jsme šli část žlutého okruhu, který byl příjemnou procházkou. Náš výlet začal na parkovišti pod hotelem Lanterna (zde začíná i fotostezka (12 stanovišť s fotograficky zajímavými místy) a přes penzion Pod pralesem jsme pokračovali přes cyklostezku kolem kraviček až k hotelu Horal, který nabízí mnoho vyžití – ubytování, welness, golf, sjezdovka, restaurace, ale nachází se zde i krásné  hřiště ve svahu, kde jsou obří houpačky a spousta hracích prvků. Pokochali jsme se výhledy, pohráli si na hřišti a vraceli jsme se zpět k autu, ale ještě jsme se zastavili na jídlo v Bistru Razula.

Razula

Razula je přírodní rezervace, kde rostou jedle a buky a v tomto více jak 170 let starém pralese se vyskytují vzácné rostliny a živočichové. Nedaleko odtud se nachází Karlovarský minipivovar Pod pralesem, kde si můžete pochutnat na místní kuchyni, dobrém pivě a děti se vydovádí na místním hřišti, kde nechybí věž se skluzavkou a pískovištěm, velká houpačka a zeď s lezeckými kameny.

Razula je také název místního Ski areálu a oblíbeného bistra (též v Gastromapě Lukáše Hejlíka). Kromě dobrého jídla, posezení na zahrádce a výhledu na sjezdovku zde nechybí ani veliké pískoviště se spoustou hraček a také zde začíná pro děti trasa  – Hledej poklad na Razule.

V současné době jsou uzavřeny ostatní atrakce herní zóny jako např. – badminton, pétanque, šlapací káry, stolní tenis, projížďka na segwey, pouštění lodiček a hrátky s vodou a kuličková dráha.

Dřevěný kostel Panny Marie Sněžné

Dominantou a symbolem obce Velké Karlovice je určitě jejich dřevěný kostel, který je o 40let mladší  než Velké Karlovice. Jedná se též o cennou kulturní památku. Naleznete jej nedaleko centra obce. My přijížděli z obce Karolinka a při příjezdu do obce nás ukazatele na kruhovém objezdu navedli doprava. Kostel se totiž nachází asi 200m od hlavní silnice a zaparkovat se dá přímo u něj. Bohužel běžně je veřejnosti nepřístupný. Ke kostelu vede též žlutá i zelená turistická značka, cyklotrasa či asi 200m odtud je vlaková zastávka a o  kousek  dál zastávka autobusová.

Jelení  a dančí obora

Při průjezdu obcí nás zaujala cedule s ukazatelem k jelení a dančí oboře. Autem jsme projížděli ulicí kolem krásných dřevěných chalup, až se před námi rozprostřela veliká obora se zvířaty. Auto se dalo zaparkovat přes cestu. Zvířata se dá pozorovat za plotem či se dá vystoupat na malý posed s výhledem do obory. Zvířat bylo v oboře asi 20 a byla velmi klidná. Jeleni i daňci jen odpočívali či se procházeli. Na plotě je kasička na případný příspěvek na chov těchto zvířat, protože jak jsme se z informační tabule dozvěděli, je jejich chov náročný a již se tato zvířata v okolo 100km nechovají ani v žádné ZOO.

Nedaleko odtud vede cesta k rozhledně Miloňová. Měli jsme informaci, že cesta není vhodná pro kočárky, takže si tento výlet necháváme na někdy příště.

Celou obcí vede cyklostezka Bečva (z Velkých Karlovic do Vsetína), která je hodně využívána nejen cyklisty a bruslaři, ale také pěšími turisty a rodinami s kočárky či pejskaři. My stihli navštívit jen pár míst a už teď vím, že příště si určitě bereme i kola! Ve Velkých Karlovicích a okolí je vyžití pro všechna roční období – lyžování, koupání, wellness, pěší turistika, cyklistika…

Komentáře