Výlet na místo s krásným výhledem – Soláň

Na začátku obce Velké Karlovice (směrem od Karolinky) jsme se vydali na kruhovém objezdu doleva a po 4km cesty jsme se dostali na bájnou horu Soláň. Toto místo Vás pohltí svojí historií, kulturou a krásným výhledem. Výhled se rozprostírá na masiv Radhoště, Smrk, Lysou horu a Javorníky. Když je krásné počasí jdou vidět i Jeseníky, hřebeny Malé Fatry a Martinské hole.

Soláň je významným celoročním rekreačním a turistickým cílem. My jsme auto zaparkovali na placeném parkovišti u Valašského šenku u Valů (zde trampolína a malá skluzavka) a přes cestu jsme přecházeli k informačnímu centru Soláň, které se nachází v místní zvoničce, která zde stojí od roku 2006.

Jak jsme sem přicházeli, tak jsme zjistili, že auta se dají zaparkovat i na místních parkovištích a vypadala, že jsou neplacená!

Zvonice Soláň je nejen informační centrum, ale také prodejna suvenýrů a místo pro stálé expozice valašských umělců. V jejím okolí se nachází Galerie v přírodě se spoustou krásných dřevěných soch.

Od Zvonice se nachází kousek dva horské hotely – Čarták a Soláň.

Hospoda Čarták je místem, kde se scházeli významní malíři, spisovatelé a hudební skladatelé a proto je někdy Soláň také přezdíván jako „vrch umělců“. U hospody je krásné nové hřiště s dřevěnými  prvky, kde nechybí ani lezecké  kameny, skluzavky, houpačka a lanová dráha.

Pod hřištěm se nachází i amfiteátr pro konání kulturních akcí a nechyběl tu ani stánek s trdelníky.

Horský hotel Soláň je od zvonice asi 400m. Hotel se nachází u sjezdovky, kde je pro lyžaře připraveno 7 udržovaných sjezdovek různých obtížností. Opět se tu nabízí krásný výhled na beskydskou přírodu a děti si můžou pohrát na místním pěkném hřišti.

S dětmi se dá podniknout i procházka náučnou stezkou Valašské galerie v přírodě, která má  celkem 10 zastavení u kterých se nachází dřevěné sochy ať už bájných postav či skutečných obyvatel a také u  každého zastavení naleznete kámen s krátkou pověstí ve valašském nářečí. Stezka se dá projít i s kočárkem, vede po červené turistické značce, její délka je 5km a cestou potkáte asi 35 dřevěných soch.

Jako odměnu po cestě jsou doporučovány místní borůvkové knedlíky.

Komentáře