Pohádková stezka Panenská | část obce Jemnice

O této stezce jsme již mnoho slyšeli a také mnoho četli, ale teprve nyní jsme ji navštívili při našich toulkách po Znojemsku. Hned na začátek upozorním, že stezka se nenachází v obci Jemnice, jak se někde uvádí, ale v obci Panenská, která se nachází pár kilometrů západně od Jemnice. U tohoto výlety přejíždíme také mírně za hranice naší působnosti – tedy na Vysočinu 🙂

Kartičku ke stezce si můžete vyzvednout buď v TIC v Jemnici nebo v Infobudce na dětském hřišti v obci Panenská. Na kartičce se nachází mapka se stanovišti. My jsme šli tu základní stezku v délce cca 4 kilometrů, která vede po asfaltových, polních i lesních cestách. Stezek je zde více, bohužel jsem zapomněla vzít prospekty, avšak minimálně jedna se s touto základní křižovala. Návštěvu opravdu nedoporučuji za parného počasí, jde se hodně po sluníčku. Stínu zde najdete málo. Můžete si zde půjčit i koloběžky, avšak minimálně pro tento základní okruh mi trasa nepřišla od půlky vhodná ani pro kočárek – prudké stoupání k Rozhledně u sovy.

Výchozím bodem je pěkné dětské hřiště s infobudkou (lze zakoupit párek v rohlíku a jiné drobné občerstvení, pití). Okolí je moc hezké, udržované, s rybníkem a osázené květinami. První stanoviště se nachází u hastrmana u rybníka, poté musíte po asfaltové cestě za parkovištěm. Hned na začátku na děti čekají hezky ilustrované panely o tom, jak se mají chovat v lese. Stezka je doplněna o různé pohádkové postavy – jako například včelka Mája a Vilík, Maková panenka a motýl Emanuel atp. Mimo tyto na vás čeká ještě 11 zastavení.

Hlavním lákadlem stezky je určitě Rozhledna u sovy, která nabízí krásná panoramata. Najdete ji na nejvyšším vrcholu stezky v nadmořské výšce 600 m.n.m. Ukončení stezky se zaměřuje na německo-českou slovní zásobu. Vyplněné kartičky ukážete v infobudce a děti dostanou hezkou odměnu. Mile mě potěšilo, že to není žádné lízátko 🙂

U hřiště je také dřevěná chaloupka s prodejem keramiky či oblečení, ale také dílničkou – děti si zde mohou za 40Kč vymalovat fixami malý keramický obrázek nebo rovnou hrnek – ten si ale nemůžete odnést hned, musí se nechat vypálit. Takže tato možnost připadá v úvahu, jen pokud budete ubytováni v blízkém okolí.

Kolem rybníka vede ještě krátká Hastrmanova ekostezka zaměřující se na životní prostředí. Celkem ji tvoří 9 zastávek a je zakončena velkým ekobludištěm.

S dětmi se můžete podívat zblízka i na lamy, které zde chovají.

Stezku doporučujeme navštívit. Jen tedy upozorním, že naše očekávání vzhledem k recenzím byly velké. Stezka se nám líbila, ale známe asi i lepší 🙂 Za výlet ale určitě stojí i vzhledem k dalším možnostem v blízkém městě Jemnice. Nachází se zde například velmi hezký koupací biotop či možnost svézt se výletním vláčkem na trati Jemnice – Moravské Budějovice. Více info na fcb jemnickadraha. Jízdy jsou příležitostné, proto si tuto možnost před výletem ověřte.

POHÁDKOVÁ STEZKA PANENSKÁ – NAVŠTÍVENO 31. července 2023.

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS SKVĚLÉHO PRŮVODCE VAŠÍ DOVOLENOU NA JIŽNÍ MORAVĚ – TOP VÝLETY S DĚTMI – V OKRESE HODONÍN. VŠECHNO NAPLÁNOVÁNO OD A-Z. NEMUSÍTE UŽ SLOŽITĚ ZJIŠŤOVAT, KAM S DĚTMI VYRAZIT. TY NEJ VÝLETY JSOU ZDE –>> E-BOOK. V PRODEJI JIŽ TŘETÍ SEZÓNU 🙂

  • 17 vytipovaných lokalit v okrese Hodonín.
  • Více než 70 výletních cílů v rámci jednotlivých výletů.
  • Tipy na restaurace, občerstvení, cukrárny, zmrzlinu atp.
  • Informujeme o připravovaných nových výletních cílech! … a mnoho dalšího!

Naše fotogalerie k POHÁDKOVÉ STEZCE v obcí Panenská

Kdepak stezku najdete …

Komentáře