S příchodem horkých letní dnů možná ještě aktuálnější téma – výběr správného deodorantu, který opravdu funguje a je bez zbytečné a hlavně škodlivé chemie. Po dvou letech testování jsem konečně 100% spokojená a chci se s Vámi podělit o moje zkušenosti.
Nejdříve jen stručně, proč jsem k této změně přistoupila. Dříve jsem věděla jen to, že antiperspiranty nejsou vhodné, protože zabraňují pocení ucpáváním pórů. Potit se je přitom přirozený proces, při kterém z těla odchází škodlivé látky. Deodoranty naproti tomu pouze ničí bakterie v podpaží, které mají na svědomí pach potu, ale samotné pocení nijak neomezují. Dříve jsem ale vůbec neřešila složení, které bohužel není vhodné pro dennodenní kontakt s pokožkou člověka. Zejména látky jako hliník, hliníkové soli, parabeny (konzervant), syntetické vůně jsou velmi problematické a všechny je vstřebáváme pokožkou do svého těla.
Jaký deodorant nyní používám
Z tohoto důvodu jsem se před dvěma lety rozhodla pro změnu. Zkoušela jsem asi 6 typů různých deodorantů a u mne je absolutním vítězem Přírodní bezsodý deodorant V cukrárně od značky BioRythme. Tato maličká dózička je hotový zázrak. Dobře se roztírá (nejprve je tužší, ale při kontaktu s pokožkou po pár sekundách rychle povolí), vůně je jemná, stačí mi nanést opravdu jednou denně, nezanechává stopy na oblečení. Oproti klasickým deodorantům má tedy menší objem 30 gramů a koupíte jej za cenu kolem 270 Kč. Vyšší cena je dána tím, že hlavní substancí je zde kakaové máslo, které je velmi drahé a u tohoto deodorantu je základní surovinou. Na druhou stranu jej mám ale už několik měsíců, nespotřebovává se rychle. Roční spotřeba může činit tak 3 kusy. Nyní jsou dostupné 2 varianty – deo v plastové dóze nebo v papírové dóze (ta mi přijde zatím lepší). Na trhu jsou už také nové vůně Citronová meduňka a vůně V lese, které ale zatím nemám otestované – ale meduňku už mám doma a brzy na ni přijde řada.
Koho zajímá složení třeba pro porovnání s vlastním deodorantem: Theobroma Cacao Seed Butter (kakaové máslo), Magnesium Oxide (oxid hořečnatý), Zea Mays Starch (kukuřičný škrob), Beeswax (nebělený včelí vosk), Prunus Amygdalus Dulcis Oil (mandlový olej), Triethyl Citrate (rostlinný ester kyseliny citronové), Zinc Ricinoleate (certifikovaná deodoranční surovina z ricinového oleje), Parfum (100% přírodní parfém), Vanilla Planifolia Fruit Extract (pravá vanilka), Pelargonium Graveolens Oil (gerániový éterický olej), Lavandula Angustifolia Oil (levandulový éterický olej), Cymbopogon Martini Oil (palmorůžový éterický olej), Copaifera Reticulata Balsam Oil (éterický olej kopaiva), Zingiber Officinale Root Oil (zázvorový éterický olej), Helianthus Annuus Seed Oil (slunečnicový olej), Tocopherol (vitamin E), Citronellol*, Geraniol*, Phenethyl Alcohol*, Citral, Linalool*, Limonene* (zdroj: netoxickadomacnost.cz)
*přirozené složky obsažených vůní
Kde nakupovat drogerii bez chemie
Dejte si opět pozor na chytáky. Ne vše, na čem je nálepka – přírodní, bio, eko – doopravdy dobré je. Obaly toho snesou hodně, obsah je ale někdy k pláči stejně jako cena. Proto stále doporučuji mnou ověřený eshop netoxickádomácnost.cz, kde mají veškerý sortiment bez škodlivé chemie a tudíž při nákupu čehokoliv nemůžete udělat chybu. Nakupuji zde pravidelně a jsem moc spokojená. Často si zde píši o radu a vždy mi ochotně a dobře poradí. Odkaz na bezsodé deodoranty zde (klik).
Ostatní deodoranty
Ještě než přišel na trh deodorant V cukrárně, jsem nějakou dobu používala Chladivý vánek od firmy Navia. Tento deodorant fungoval u mě také velmi dobře. Bohužel v těhotenství mi začala vadit jeho dost pronikavá vůně a nemohla jsem jej používat. Nepřešlo to ani po porodu. Nevýhodou Chladivého vánku byla pro mne i konzistence – nanášel se do podpaží jako krém, musel se nechat chvíli obeschnout, případné skvrny na oblečení ale šly normálně vyprat. Vůně Rose, od které jsem měla vzoreček, u mě nefungovala.
Deodoranty od Weledy byly pro mne trochu zklamáním. Kudy chodím, tudy chválím tuto skvělou značku, kromě deodorantů. Růžový deodorant ve spreji jakž takž fungoval, ale nesedla mi jeho dost intenzivní vůně po růžích – ale milovníkům růži jej určitě vřele doporučím. Citrusový roll on jsem musela nanášet vícekrát za den.
Vyzkoušela jsem i několik deodorantů, kde byla hlavní složkou soda (značky si již bohužel nepamatuji). Spoustu lidí deo s obsahem sody nesnese, protože soda může být dráždivá. Neměla jsem vyloženě žádné alergické reakce, ale nebyly mi příjemné. Hlavně tyto deodoranty nešly vyprat z oblečení. Přiznám se, že jsem se v této fázi raději několikrát vrátila ke klasice.
Závěrem
Možná již přírodní deodoranty dávno používáte, možná někteří z vás zatím nad touto možností ani nepřemýšleli a zde jste dostali podnět? Každopádně to stojí určitě za popřemýšlení, jestli svému tělu zase trošku neulevit. Přeci jen jde opět o věc, kterou používáme dennodenně, nepřetržitě spoustu let. Zejména doporučuji tuto změnu kojícím maminkám, protože maličká miminka jsou často u prsu a tudíž ve velmi těsném kontaktu s maminkou.
Pokud Vás článek zaujal, budu ráda za jeho šíření a sdílení dále. Podobné články s touto tematikou pak najdete v kategorii Doma bez chemie (klik).