Rodinný výlet na Pustevny

Výlet na Pustevny si pamatuji ještě coby malé dítě. Ve vzpomínkách mám cestu lanovkou, sochu boha Radegasta a Kapli sv. Cyrila a Metoděje. Od té doby uplynulo již přes dvacet let a dnes je to místo žijící turistickým ruchem a k vidění je řada nových atrakcí. Jako správní výletníci jsme Pustevny navštívili i s našimi dětmi. Tak pojďte si je projít s námi.

Lankovka Ráztoka

Naše hlavní osa se ale nezměnila a nechali jsme se vyvézt lanovkou ze stanice Ráztoka. Pro zajímavost – v roce 1940 zde fungovala první sedačková lanovka v Evropě. Od roku 1987 je zde současná, dvousedačková lanovka. Ochotně nám zde vyvezli i kočárek na druhé sedačce. V sezónu a o víkendech ale musíte počítat s většími frontami, lanovku také při výstupu často nezpomalují. Případně lze dojet autem přímo na Pustevny a zaparkovat na parkovišti až nahoře a cestou pak ještě potkáte pasoucí se ovečky. U dolní stanice se nachází také menší dětské hřiště.

Provozní doba lanovky – pondělí – neděle | 8:00 – 18:00


Horní stanice lanovky

Naše první překvapení byla nová moderní budova – horní stanice lanovky, kterou zde vybudovali v roce 2017. Nachází se zde samoobslužná restaurace, toalety a prodejna suvenýrů.


Vyhlídkový altán Cyrilka – Radegast – Hotel Radegast – Kaple sv. Cyrila a Metoděje a vysílač

Toto je naše obvyklá trasa s první zastávkou u zmrzlinového stánku.  K vyhlídkovému altánu Cyrilka je to kousek a výhled je odsud opravdu parádní. Poté jsme pokračovali dále k soše pohanského boha Radegasta, kde je i stánek s občerstvením a točeným pivem. Touto cestou vede také naučná stezka s 9 zastaveními, kde se dočtete spoustu zajímavých informací. Věděli jste například, že originální sochu Radegasta najdete i v pražské ZOO. Z Pusteven pochází také první základní kámen na stavbu Národního divadla v Praze. U sochy jsme samozřejmě nemohli zapomenout na rodinnou fotku do alba. Dále jsme pokračovali (s menší odbočkou k vyhlídce) k Hotelu Radegast, kde se můžete občerstvit a je zde také Chodníček pro bosou chůzi. Cílem je pak kaple sv. Cyrila a Metoděje, kde se můžete jít podívat do vyhlídkové věžičky, koupit si zde turistickou vizitku, děti si zde mohou dát razítko nebo koupit nějaký suvenýr. Jen upozorňuji, že u kaple bývá většinou poněkud chladněji. Stejnou cestou jsme se vraceli i zpět. Pokud trefíte správné období, tak jsou zde i borůvkové keříky.

Celou trasu zvládnete s kočárkem, jen k vyhlídkovému altánu je velice špatný terén, ale oklikou vede normálně cesta.


Libušín a Maměnka

Na Pustevnách můžete obdivovat i krásné chaty Libušín a Maměnka, které byly postaveny ve stylu secese podle návrhů známého architekta Dušana Jurkoviče (jeho tvorbu určitě znáte i z lázeňského města Luhačovice). Libušín bohužel před 6 lety vyhořel, ale dnes zde již stojí úplně nová chata.


Pustevenská ZOO

Nenáročná naučná stezka pro rodiny s dětmi v délce 1,5 km. Na celkem 9 zastaveních jsou umístěny dřevěné sochy zvířat v životní velikosti, které v této oblasti žijí. Zajímavostí je, že všechny sochy vznikly právě při řezbářském sympoziu zde na Pustevnách. U každého zvířete je informační tabule se zajímavostmi o daném zvířátku, jeho stopy ve skutečné velikosti a úkol pro děti. Více o stezce včetně videa zde (klik).


Stezka Valaška

Stezka Valaška byla vrcholem našeho rodinného výletu na Pustevny. Od lanovky je vzdálená cca 600 metrů, terén ke stezce zvládne i kočárek, stezka je bezbariérová. Rodinné vstupné činí aktuálně 600 Kč. Tato nadzemní panoramatická stavba je dlouhá 660 metrů a nabízí kromě překrásných panoramat také různé atrakce jako skywalk, himalájský chodník, trampolíny, zrcadla, brzy i nové dětské hřiště. Více o Stezce Valaška včetně videa zde (klik).

S kamarádkou jsme se shodli, že výlet na Pustevny je taky pěkný nápor na peněženku – od placení parkovného, lanovky, stezky až po občerstvení. Můžete se sem vydat i na kole, pěšky vybrat některou z jiných tras, půjčují zde i koloběžky. Je zde opravdu krásně a pokud nemáte rádi davy lidí, doporučujeme navštívit Pustevny raději mimo sezónu a víkendy.


Akce na Pustevnách

Na Pustevnách se pak konají i různé akce – pravidelně pak Ledové Pustevny (vyřezávané sochy z ledu), Festival dřevěných soch (najdete zde celou řadu krásných vyřezávaných soch) či cyrilometodějská pouť.

Přiznám se, že jsme zde ještě nikdy v zimě nebyli, ale z fotek to zde vypadá jako v pohádce. Snad až děti trošičku odrostou, tak se sem vydáme i se sáňkami. A co vy, líbí se vám na Pustevnách nebo se teprve s dětmi chystáte na toto krásné místo objevit.

Naše výletní videjko z Pusteven

Komentáře