Skály Zbojník, Karlova skála, Karlovica – procházka ze Smraďavky

I když kalendář ukazuje začátek února, za oknem to vypadalo jako na jaře a my se rozhodli, že určitě nebudeme sedět doma.

Výlet jsme započali na parkovišti u Sirnatých Lázních na Smraďavce, kde nás hned u auta uvítalo hejno kačen.

Výlet na Smraďavku máme již popsán dříve – https://tapkame.cz/smradavka-leopoldov-buchlovice/

Odtud jsme se vydali přes mostek po asfaltové silnici, resp. cyklostezce až k památnému dubu a pietnímu místu U zabitého.

Pokud se považujete za méně zdatné turisty, tak doporučujeme výlet ke skalám začít zde, kde je možnost i zaparkovat automobil. Odtud vede žlutá turistická značka, kdy trasa je dlouhá asi 0,5 km a pak se odbočí do kopce u rozcestníku na zelenou turistickou značku.

Výhoda je, že celou dobu jdete po asfaltce, takže je trasa vhodná pro kočárek, kolo či odrážedlo. Cestou narazíte na přístřešek Zbojník pak po zelené doleva až k mohutnému skalnímu útvaru Zbojník.

Tato skála se tyčí do 18ti metrové výšky a je hojně využívána horolezci. V podstatě se ale o skálu nejedná a je to pozůstatek lomu.

Skalisko je strmé a vysoké, takže manžel a holky zůstali dole a já se vyškrábala až nahoru po dosti strmé klouzající cestě, kdy cestu znepříjemňovalo bahno a listí. Odměnou mi však bylo nahoře křesílko i s polštářkem.

Sestup jsem volila z druhé strany skály a to šlo o poznání lépe (pokud se na skálu vydáte, tak běžte rovnou z pravé strany).

Když jsme se nabažili, tak se pokračovalo po asfaltové cestě nahoru po zelené k dalšímu odpočívadlu – Karlova skála, ze kterého jde vidět skalisko stejného názvu. Z jedná strany je skála obrostlá mechem a z druhé má parádní pukliny a skulinky do kterých naše holky musely vlézt. Pod ní je menší skalka, kterou holky samy bez pomoci zdolaly.

Rozhodně stojí zato pokračovat dalších 250 metrů po lesní pěšině na vyhlídku Karlovica, kde nás okouzlily skály prorostlé kořeny.

Na naší trase jsme narazili i na informační panely – Putování s hřibem Chřibákem, které mají seznámit turisty s přírodou v Chřibech (pokud byste chtěli projít tuto náučnou stezku, měli byste narazit na 14 zastavení).

A protože máme dobrodružnou povahu a neradi chodíme tam i zpět stejnou cestou, tak jsme to zpět vzali přes les a vyšli až U zabitého a odtud se napojili na žlutou a na Smraďavku jsme došli z druhé strany rybníka. Celkem jsme nachodili skoro 11 km a výlet zakončili v Lovecké restauraci kompletním tříchodovým menu.

V okolí můžeme určitě doporučit i zámek a jeho zahrady v nedalekých Buchlovicích https://tapkame.cz/zamek-a-zamecky-park-v-buchlovicich/

Naše fotogalerie

Kraj | Zlínský
Město | Buchlovice
GPS | 49.0904667N, 17.2973167E

Komentáře