Vláčné mrkvové sušenky na svačinku i mlsání

Tyto mrkvové sušenky jsou u nás oblíbenou pochoutkou a svačinkou. I já je ráda připravuji, protože je to rychlovka (často je dělám i na výlety – 10 minut příprava, 20 minut pečení). Cukru si dejte podle své chuti klidně i méně (těsto můžete ochutnat), je dobré i syrové. Záleží totiž i na tom, jak je mrkev sladká, pak stačí sladit méně. Sušenky jsou vhodné pro děti spíše od 1 roku.

Ingredience

  • 200 g na jemno nastrouhané sladké mrkve
  • 200 g hladké mouky pšeničné /lze použít žitnou celozrnnou (chuť je trošku jiná, možná bude třeba malinko upravit poměr)
  • 100 g povoleného másla (roztápím na pánvičce, protože si ho vždy zapomenu dopředu vydělat)
  • 50-60 g kokosového cukru (dodává sušenkám specifickou chuť, ale je drahý – můžete nahradit i normálním nebo třtinovým cukrem)

Postup

Nejdříve si nachystejte plech s pečícím papírem a předehřejte troubu na 180°C. Všechny ingredience smíchejte dohromady a rukou promačkejte tak, aby se spojily v jedno hezky vláčné těstíčko, které se na ruce moc nelepí. S těstem můžete ihned pracovat, není nutné nechávat jej odpočinout. Z těsta vždy kousek odeberte a mezi dlaněmi uválejte malou kuličku, kterou nakonec rozplácnete na placku vysokou cca 5-7 mm. Snažte se, aby placky byly stejně veliké a vysoké kvůli rovnoměrnosti propečení. Pečte cca 20 minut (to je většinou tak akorát, pokud zapomenete a pečete je déle, budou zespodu tvrdé/připečené). Sušenky jsou nejlepší samozřejmě hned po upečení. Na druhý den už ztrácejí svoji vláčnost, ale toho se u nás stejně v 99% případů nedočkají.

Těsto vystačí na 1 plech – cca 9-12 sušenek, podle toho, jak je budete dělat velké.

Určitě do přípravy můžete zapojit i děti a vymyslela jsem  i naši vlastní básničku pro postup tvarování placičky. Tak ať  Vám chutnají. Pokud je budete péct, napište mi pak do komentáře, jak vám chutnaly. U nás ochutnalo už více lidí i návštěvy a většinou měly úspěch. Ale samozřejmě ne každému přijdou k chuti 🙂 Mrkev no 😀

Básnička pro tvoření placiček

Prstíčky těsto uťapkáme 🙂,
kuličku si uděláme.
Koulíme ji po dlani,
ať se nám hezky uhladí.
Plác ručičku na ručičku,
z kuličky uděláme placičku.
Na plech ji položíme
a honem další ubalíme.
Plech do trouby dáme,
za chvilku si panečku pochutnáme.

Komentáře