Cyklostezkou Mutěnka přes Kamennou bránu až k rozhledně Vyšicko

Počasí ještě výletům na kole přeje a tak jsme se rozhodli vyzkoušet cyklostezku Mutěnka, která je vhodná i pro méně zdatné cyklisty. Cyklotrasa vede po bývalé železniční trase a má celkem 13 kilometrů. Po cestě najdete lavičky/odpočívadla, na kterých je zaznačen počet ujetých km. Celá trasa je rovinatá a velká část cesty je ve stínu.

Svatobořice – Mistřín – restaurace, zmrzlina, hřiště, bosonohý chodníček

My vyrazili z Kyjova. Cyklostezka se nachází za vlakovou stanicí Kyjov – zastávka (ulice Jiráskova). První zastávkou na trase jsou Svatobořice-Mistřín. Zde z bývalé železniční budovy vznikla Restaurace na nádraží (dle recenzí pochvalovaná) se zahrádkou. Vedle je točená zmrzlina U Jakuba a pumptrackové a workoutové hřiště, pískoviště + cvičící stroje. Nedaleko občerstvení je i bosonohý chodníček Bosonožka. Čili vyžití pro děti obrovské.(pokud pojedete autem, tak ve Svatobořicích odbočte u Kulturního domu do ulice Nádražní).

Odsud lze pokračovat dále po cyklostezce do Dubňan, doprava byste se dostali do centra obce Svatobořice-Mistřín a dalo by se navštívit Památník lágru (spíše asi pro tatínky) a doleva cesta vede na další cyklostezku, která vede k zámku v Miloticích. I zde je krásné hřiště a to ve tvaru pirátské lodi.

Dubňany – Kamenná brána a krásné dětské hřiště

My se tedy vydali směr Dubňany, ale asi po 1 km od naší zastávky ve Svatobořicích nás zaujalo dřevěné posezení na kraji lesíka, kde je krmelec, hmyzí hotel a již starší zvířata ze dřeva. V Dubňanech vede cyklostezka okolo úžasného místa nazývaného Kamenná brána. Na webových stránkách http://kamennabrana.eu/ se dočtete význam tohoto areálu, který je sladěn s krajinou a slouží pro odpočinek a načerpání sil. Děti si tu poběhaly a vyzkoušely kruhový labyrint z kamenů. Při nepříznivém počasí by tu azyl poskytl pěkný dřevěný domek na okraji areálu.

Po cca 300 metrech jsme pak narazili na nové dětské hřiště s dvěma malými věžemi, dvěma houpačkami a lezeckými kameny. Nedaleko i kolotoč, trampolína v zemi, pískoviště, pružinové houpačky, velké pneumatiky a odrážedla. Hřiště se nachází vedle bývalé železniční budovy, která je nyní v rekonstrukci.

Cestou do cílových Mutěnic jsme minuli ohrady s koňmi. Dále se projíždí kolem Jarohněvického rybníka, který je označován za největší vodní plochu v okrese Hodonín. Hnízdí tu mnoho druhů ptactva a pro rodiny s dětmi i pro všechny ostatní se tu plánuje zřídit půjčovna lodiček.

Mutěnice – Retro cukrárna, zmrzlina, rozhledna Vyšicko

Cyklostezka končí v Mutěnicích. Zasloužená odměna po cestě je určitě návštěva místní Retro cukrárny, která se nachází nedaleko hlavní křižovatky. Tato cukrárna je vyhlášena svojí obří točenou zmrzlinou.  Jejich malá točená zmrzlina je totiž velikostně tak jak jinde velká! Hned u cukrárny je posezení či naproti přes cestu mají v Mutěnicích malé dětské hřiště, kde si také můžete zmrzlinu či zákusek vychutnat. Na hřišti jsou ale jen dvě houpačky a skluzavka.

Rozhledna Vyšicko

A když už jsme byli v Mutěnicích, tak jsme se rozhodli navštívit i místní rozhlednu, která je jedna z nejmladších v ČR, nazývá se Vyšicko, ale také je známá jako Triangl. Na rozhlednu vedou tři asfaltové cesty mezi malebnými vinicemi. Nejpohodlnější začíná na začátku obce. Z rozhledny je krásný výhled na okolí, ale také na Pálavu, Chřiby s Buchlovem a Bílé Karpaty. Má široké dřevěné schody a do výšky měří 9m, děti výšlap hravě zvládly. Pod rozhlednou je dostatek laviček sloužících k odpočinku. Tato rozhledna je volně přístupná celoročně a dá se sem přijet i autem.

Výlet byl moc pěkná projížďka na kole a cestou nás lákalo několik cedulí na Zahrádku U Kulky v Kyjově s dětským hřištěm, kterou vyzkoušíme někdy příště a dáme recenzi. Výlet po této krásné cyklostezce je super pro cyklisty (i ty méně zdatné), bruslaře, ale dají se skutečně vybrat jen jednotlivá místa a dopravit se autem.

Mapa

Naše fotogalerie a video z výletu 🙂

Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Trasa| Kyjov – Svatobořice-Mistřín – Dubňany – Mutěnice

Komentáře