Dotek fantazie – české krasohledy pro radost + rozhovor

Když se řekne krasohled, vzpomenu si okamžitě na tři věci. Jako první na své dětství, kdy jsme si s krasohledem hrávali, poté na pohádku Lotrando a Zubejda, kdy Oldřich Navrátil vyhlíží doktory právě pomocí krasohledu a krátí si tak dlouhé chvíle na věži a pak taky na film Sám doma, kde se krasohled také mihl v rukou lupičů! Vzpomínáte si také na tyto scény? A co se vybaví vám?

Krasohled či kaleidoskop je vynálezem skotského fyzika a matematika Davida Brewstera, který si jej nechal v roce 1817 dokonce patentovat. Krasohledy se těšily velké oblibě a ze začátku prodaly desítky tisíc kusů. Jejich výroba se udržela až dodnes… Jedním z českých výrobců je i pan Stráník, který vyrábí krasohledy společně se svojí manželkou pod značkou „Dotek fantazie„. Oslovili mne, zda bych nechtěla jejich krasohledy s dětmi otestovat a napsat o nich článek pro náš blog. Nejprve jsem trochu váhala, protože téma krasohledů mi doposud nebylo nijak blízké a znala jsem je jen z dětství. Na druhou stranu mi bylo velmi sympatické, že při výrobě používají výhradně české materiály i výroba samotná probíhá v České republice. Nakonec jsem ráda, že jsme se domluvili a i moje děti tak poznají, co je krasohled a na jakém principu funguje. Jako bonus pak v článku najdete i zajímavý rozhovor o krasohledech.

Střípkový krasohled

Doma máme tak nyní dva krasohledy – střípkový a optický. Střípkový je ten klasický, který si pamatuji ze svého dětství. Pomocí zrcadel a různě barevných střípků a korálků se otáčením krasohledu vytváří krásné barevné obrazce. Má kónický tvar a je lehoučký. Tento typ krasohledu jsem našla i u nás v hračkářství, ale jak pan Stráník níže v rozhovoru uvádí, nejsou ani zdaleka tak hezky barevné. Lukymu se krasohled velmi líbí a samozřejmě se hned začal zajímat, jak je možné, že krasohled tvoří takové krásné obrazce, když ty korálky tam nejsou nijak pravidelně uspořádány. A tak jsme zabředli trochu i do fyziky! Evička se učí teprve koukat jedním okem, nutno říct, že zatím neúspěšně 🙂 Mimo pozorování barevných obrazců si děti zřídily také vlastní obchod s krasohledy a na trhu tak přibyla další „konkurence“.

Optický krasohled

Přiznám se, že mne osobně zaujal o něco více krasohled optický – tedy teleidoskop s optickou čočkou, který vytváří barevné obrazce podle toho, na co se s ním zrovna díváte. Ten má klasický válcový tvar a oproti střípkovému je i malinko těžší. Optické krasohledy v obchodech nejsou dostupné v podstatě vůbec, krasohledy české výroby jsou pak spíše výjimkou. Vzhledově jsou krasohledy odrazem precizní práce českých ručiček. Zejména pak oceňuji, že všechny materiály na výrobu krasohledů pochází od českých výrobců, i když cesta k nim nebyla vždy lehká. Vybrat si můžete z mnoha barevných variant.

Rozhovor s p. Stráníkem – výrobcem krasohledů a majitelem e-shopu dotekfantazie.cz

Výrobou českých krasohledů se zabýváte již 5 let. Co vás vedlo k tomu, začít vyrábět právě krasohledy? Vyrábíte krasohledy sám nebo máte „rodinný podnik“?
Krasohledy jsme znali z mládí, ale když se nám před lety dostaly do ruky byli jsme z nich tak nadšeni, že jsme zkusili nějaké vyrobit a přidat k sortimentu, který jsme už dříve vyráběli. O krasohledy byl od začátku velký zájem, tak jsme se, asi po třech letech začali věnovat výhradně krasohledům a začali jsme nabídku rozšiřovat o další druhy a luxusnější kousky. Krasohledy vyrábíme s manželkou a občas nám vypomáhá naše známá, je to taková malá rodinná dílna.

… a kvalita dýhovaných krasohledů podléhá přísné kontrole 🙂

Krasohledy vyrábíte zde v Česku. Čím vynikají nad těmi dovozovými?
Naprostá většina krasohledů, které se do Čech dováží, je vyráběna v Číně a jedná se o levné dětské hračky. Zejména u klasických střípkových krasohledů poznáte rozdíl při prvním pohledu do krasohledu. Naše krasohledy tvoří plné syté a veselé obrazce, kde se ladí střípky v každém jednotlivém krasohledu a každý krasohled je originál. U sériově vyráběných krasohledů jsou obrazce mnohem chudší a méně výrazné. Ovšem i v zahraničí jsou výrobci, kteří vyrábějí krásné a kvalitní krasohledy, ale krasohledy těchto výrobců se u nás v podstatě nevyskytují.

I materiál na výrobu nakupujete výhradně od českých dodavatelů?
Snažíme se používat materiály, které vznikly v naší republice a také všichni naši dodavatelé jsou z Čech. Někdy je náročné sehnat materiály či dodavatele v Čechách, ale zatím se nám to vždy povedlo. Například pro skleněné krasohledy s optickou mřížkou jsme dlouho nemohli sehnat výrobce speciálních zrcátek a už jsme byli v pokušení objednat je z Číny, ale nakonec se nám podařilo zajistit výrobce v naší republice, který s námi odladil výrobu zrcátek přesně podle našich představ. Jsme rádi, že se s námi na našich krasohledech může podílet mnoho šikovných Čechů 🙂

Máte spočítáno, kolik jste již za pět let krasohledů vyrobili?
Přesný počet nevím, ale jedná se o tisíce krasohledů ročně.

Kolik času zabere výroba jednoho krasohledu?
Krasohledy nevyrábíme po jednom, vždy děláme celou sérii. Nejnáročnější skleněné nám pak trvají kolem 2 – 3 hodin, základní modely krasohledů zaberou několik minut.

Jak jsem psala v úvodu, mne více zaujal krasohled optický. Dětem se zase více líbil střípkový.
Který z krasohledů je nejoblíbenější?

Optické krasohledy neboli teleidoskopy jsou méně známé, ale poskytují více možností, zatím co střípkové krasohledy jsou pro spoustu lidí nostalgickou vzpomínkou. Pohled do obou je krásný, ale celkově je větší zájem o krasohledy optické.

Založili jste si vlastní eshop na prodej krasohledů, které jsou neobvyklým artiklem. Jaké máte plány do budoucnosti, chcete svůj sortiment i nějak rozšířit?
Eshop provozujeme od začátku našeho působení, ale vzhledem k situaci kolem koronaviru jsme se museli zaměřit na prodej online. Připravili jsme proto nový eshop a připravujeme možnost prodeje do zahraničí. Do budoucnosti bychom rádi rozšířili sortiment o krasohledy kovové, dřevěné, skládačky krasohledů a sady, kde bude možné si dodělat vzhled podle vlastní představy.

Jakých akcí se pravidelně účastníte?
Dříve jsme se účastnili akcí a trhů po celé republice. Nyní, vzhledem k situaci a těžko odhadnutelnému vývoji, jsme se zaměřili na online prodej společně s rozšířením sortimentu, a tak se akcí, až na výjimky, neúčastníme. Až se situace ve společnosti uklidní, rádi se však na akce vrátíme.

V nabídce máte i několik dražších, skleněných krasohledů. Jak tyto vyrábíte? Komu jsou určeny?
Skleněné krasohledy z vitrážového skla jsou vyrobeny technikou Tiffany. Jedná se o luxusní provedení krasohledů, které lidé kupují jako originální dárky nebo se o ně zajímají nadšenci a sběratelé krasohledů. V nabídce máme i ojedinělé skleněné krasohledy s optickou mřížkou, které k obrazu v krasohledu přidávají barevnou světelnou síť. Pohled do nich lidé popisují jako „pohled do nového vesmíru“. Pro lepší představu se na našich stránkách můžete podívat do galerie na fotografie toho, co lze v těchto krasohledech vidět a na video, jak tyto krasohledy fungují.

Jste také sběratel krasohledů? Kolik taková sbírka může čítat kusů? A víte třeba o nejstarším dochovaném krasohledu?
Já nejsem sběratelem a osobně se s žádným sběratelem neznám, ale vím, že i v České republice jsou lidé, jejichž sbírky čítají desítky kusů krasohledů nejrůznějšího provedení. Existuje i mezinárodní společnost „The Brewster Kaleidoscope Society“, která sdružuje výrobce a sběratele krasohledů z celého světa. Jaký je nejstarší dochovaný krasohled nevím, ale předpokládám, že bude existovat větší množství krasohledů z počátku 19. století, kdy je sir Brewster roku 1817 objevil. Udává se, že tehdy se jich jen v Londýně a Paříži prodalo během tří měsíců přibližně 200tis. kusů.

Velmi děkuji za rozhovor pro náš blog. Pokud vás krasohledy zaujaly, můžete se podívat na nabídku pana Stráníka zde na jeho e-shopu: www.dotekfantazie.cz. Najdete zde krasohledy střípkové, optické, dýhované i luxusní skleněné, každé v nejrůznějších provedeních. Přejeme hodně štěstí při dalším podnikání a spoustu spokojených zákazníků.
Komentáře