Praní bez zbytečné chemie + jak vyčistit pračku za pár kaček

Praní bez zbytečné chemie je už součástí našeho životního stylu. A tímto článkem se s vámi chci podělit o moje postřehy a dát případně i pár užitečných tipů. Moje začátky s ekopraním byly docela krušné. Až jsem si říkala … Stojí mi to zato? Dnes peru bez zbytečné chemie cca 5 let. Byla to dlouhá cesta. Co fungovalo u jiných, u nás doma často ne. Nebo se to zkrátka po delší době neosvědčilo. Nyní jsem už ale ve fázi, kdy si troufám radit dále 🙂

Nejprve ale proč jsem začala prát jinak než jsem byla zvyklá? Prvním impulzem byl ekzém u mého syna Lukáška. Studiem různých zdrojů jsem zjistila, že prací prášky a aviváže obsahují řadu nevhodných substancí, kterou jsou absolutně nevhodné pro každodenní styk s naší pokožkou (ať už ekzém je či nikoliv). Co mně opravdu nemile překvapilo, že vhodné nejsou ani prací prášky určené speciálně pro miminka – Persil Sensitive, Batole, Lovela, Nuk atp. No a to jsem si v té batolecí vůni tak libovala. Proč mne neúspěchy v praní neodradily? Protože jsem pochopila, co vše konvenční drogerie obsahuje. Zbytky prášků i aviváží zůstávají v prádle a jsou tak dennodenním styku s naší pokožkou. Potíže se nemusí projevit hned, ale klidně i po letech. Alergii si takzvaně postupně vypěstujete. Nám změna pracího prášku v případě problémů s ekzémem sice nepomohla, ale u eko praní jsem zůstala.

Kdy s ekologickým praním začít?

  • Kdykoliv, pokud jste přesvědčeni o správnosti této cesty!
  • Zejména pak pokud čekáte nebo už máte miminko.
  • Pokud trpíte různými kožními problémy.
  • Máte astma či jiné dechové potíže, časté kýchání.
  • Často vás bolí hlava.

Uvedené problémy (kožní projevy, astma, dechové potíže atp.) mohou (ale nemusí!) souviset s používám nevhodného pracího prášku.

Jaké jsou možnosti ekologického praní?

  • oblíbené domácí prášky
    • nejčastěji směs nastrouhaného kokosovo-palmového či olivového mýdla + prací soda
    • domácí prášky jsou oblíbené a míchá si je spousta lidí
    • pro mne tato cesta nebyla. Dost se mi zanášely ručníky a na černém oblečení jsem mívala bílé stopy (zpětně vím, že jsem koupila dost hrubé mýdlové vločky) . Vadila mi velice jemná prací soda – dráždila mne při míchání prášku i při sypání do pračky. Tímto Vás  ale nechci odradit. Je třeba zkusit. Znám řadu lidí, co si prášky míchají a jsou s nimi spokojeni.
  • hotové prací prášky a gely – nejjednodušší cesta, kterou jsem se nakonec vydala i já.
  • mýdlové ořechy – zkoušela jsem, ale tato alternativa mi nevyhovovala. Ale bylo to zajímavé 🙂

Jak tedy peru doma dnes?

Moje prádlo nevoní tak, jak jsem byla zvyklá

Tím, že jsem přestala používat aviváže a moje prací prostředky jsou bez syntetické parfemace, tak naše prádlo zkrátka nevoní. To při přechodu na eko praní mnohým lidem vadí. Jakmile ale určitou dobu nosíte toto „nepřevoněné“ prádlo, začnete vnímat vůni klasických prášků a aviváží jako příliš intenzivní. Zjistíte, jak vaše čichové buňky navykly na silné vůně a až po přechodu na ekopraní člověk pochopí, co měl celou dobu „pod nosem“.

Klasické aviváže a prací prášky mohou zničehonic začít vadit i těhotným ženám, kterým se v těhotenství může výrazně zlepšit čich (tak jsem to měla například i já). Tehdy jsem nějaké praní bez chemie neřešila. Bylo to utrpení, ale zároveň i prozření.

Klamavá reklama – na co si dát pozor

Bohužel klamavá reklama je v eko praní běžná věc. Spousta prášků a gelů jsou složením špatné, i přes krásné eko/bio nálepky. Stejně tak jako super senzitivní prášky pro miminka. Zde Vám doporučím facebookovou skupinu Svět non toxic, která je studnicí všemožných informací. Adminky se zde pečlivě starají o kvalitní informace a v souborech naleznete seznam doporučených produktů, které neobsahují škodlivou chemii, případně jsou akceptovatelným kompromisem. Seznam se snaží udržovat aktuální, protože se stává a v poslední době dost často, že i ověřené značky někdy uberou na kvalitě. Případně existuje i eshop www.netoxickadomacnost.cz, kde máte zatím záruku, že vše co koupíte, je z hlediska složení v pořádku. Tento eshop spolupracuje s adminkami skupiny Svět non toxic a já na něm pravidelně nakupuji.

Jak ekologicky vyčistit pračku

Je to jednoduché. Do pračky nasypte 200 g kyseliny citronové (koupíte běžně i v supermarketech – Lidl má 100g balení nebo i v bezobalových obchodech) a zapněte praní na teplotu 90°. Do bubnu vložte alespoň jednu věc, která snese vyvařování. Další variantou je použít 5 litrů octa a opět prát na 90°. Já tuto variantu nepoužívám, ale určitě je třeba si dát pozor nato, aby pračka nezačala prací cyklus vypuštěním vody, tedy octu. Často je třeba nalít ocet až během pracího cyklu, například při napouštění. Ocet nenarušuje těsnění, jak se někdy mylně uvádí.

Moje další tipy k praní z praxe

  • neperte na krátké a eko programy – u ekoprogramů je problém s tím, že většinou napouští málo vody a prádlo nemusí být pak dobře vyprané; při zkrácené době praní se také dostatečně nemusí prádlo zbavit pracích prostředků
  • nedávejte prát úplně plnou pračku, prádlo potřebuje také dostatečný prostor pro máchání. Pračku plním tak na 75%.
  • obvykle nepomůže, pokud budete dítěti prát v eko prášku a sobě klasicky. Zbytky konvenčního prášku ulpívají v pračce a i při použití eko prášku se do prádla dostane i klasický prací prostředek. Stačí například i jedno tričko vyprané babičkou a následně vytahuju všechno prádlo zcela provoněné.
  • pokud začínáte s ekopraním – první si pračku dobře vyčistěte – například výše uvedenou kyselinou citronovou. Někdy je nutné cyklus čištění i zopakovat.
  • Může se stát, že i ekologický prášek vám nebude sedět (kožní projevy atp.). Jak jsem psala výše, je třeba si najít vlastní cestu.
  • Nevnucujte nikomu svoji prací filozofii 🙂 Každý si musí najít cestu sám.

Závěrem

Ekologické praní je alchymie. Je těžké dávat všeobecné rady, které by fungovaly u všech. Každý máme jinou pračku, jinak tvrdou či měkkou vodu, nosíme třeba materiálově jiný druh prádla, někdo má intenzivnější pot, který jde hůře vyprat. Záleží také na povolání – jinak je to s oblečením u kancelářských povolání, jinak zase třeba u fyzicky náročnějších prací venku atp. Je třeba si najít svoji cestu a hlavně vědět, proč touto cestou chcete jít, aby Vás neodradily hned první neúspěchy. Ekologické praní je určitě jedním z kroků ke zdravějšímu životnímu stylu. Ekologické prací prostředky jsou šetrnější nejen k naší pokožce, ale i k životnímu prostředí. Řekla bych, že dnes už je mnohem více možností než před 6 lety, kdy jsem s praním začínala já. Najděte si svoji cestu a třeba zkuste i tu moji prací verzi. Pokud máte nějaké otázky nebo se chcete podělit se svými zkušenostmi, napište mi 😉

Komentáře