Jak vyprat skvrny z oblečení – od prvních příkrmů, trávy, krve, mastné fleky, černé ponožky (které černé původně nikdy nebyly) … a zároveň přitom nepoužívat zbytečnou chemii? Jsem ráda, že někdy to řešení je jednoduché, docela levné a přitom výsledek je 100%. Řeč je o žlučovém mýdle a zde si dovolím rovnou i konkrétní značku – Yellow & Blue (protože ne všechna žlučový mýdla mají složení v pořádku).
Ano … (ne)obyčejné žlučové mýdlo …
Zatím jsem vyprala téměř vše. Použití žlučového mýdla je jednoduché – mýdlo nanesu na skvrnu, nechám cca 10 minut působit a poté buď oblečení dám do pračky nebo pokud zrovna neperu – zaperu alespoň ručně. Třeba naše bryndáky jsou po třech letech stále bez skvrn. Vypere mrkvičku, rajče, fleky od mastného, vydrhly jsme s ním i koberec pokapaný rajčatovou omáčkou.
Důležitá poznámka – pokud náhodou nevyperete skvrnu napoprvé, určitě dotčené místo nikdy nežehlete. Skvrna se tím zafixuje ve vláknech a pak už se to hodně těžce vypírá. Mýdlo, v podstatě jako každý odstraňovač skvrn, je vhodné používat pouze na stálobarevné oblečení. Stalo se mi bohužel, že se skvrnou pustila i barva. Toto už není ale problém mýdla, ale nekvalitně fixované barvy v oblečení, které v tom případě nebude ani dobré nosit.
I u drogerie je důležité složení
Co se týká složení, i u žlučových mýdel jsou rozdíly a ne každé je v pořádku. Já mohu z vlastní zkušenosti doporučit již výše zmíněné mýdlo od značky Yellow & Blue. Tato ekologická značka už je docela hodně rozšířená a tak sehnat jej nebude problém. Já kupuji u nás ve Zdravé výživě (mají i v bezobalové variantě) nebo případně i na eshopu s ekologickou drogerií.
Složení žlučového mýdla Y&B: mýdlo (30 %), Glycerin, d-limonene, Benzyl salicylát, Citronellol, Geraniol, Žluč. Tak jak jsem psala už třeba u opalovacích krémů, je třeba si všímat složení. Čím méně položek, tím vždy lépe, ale samozřejmě je třeba dát si pozor i na obsah.
A co ještě funguje? …
Na skvrny skvěle funguje i sluníčko. Vystavit skvrny slunečním paprskům se mi již mnohokrát osvědčilo. Je to takové abrakadabra – fungovalo to hlavně u plen a světlého oblečení všeobecně.
Perkarbonát sodný
U bílého a světlého (či stálobarevného) prádla je skvělým pomocníkem také můj oblíbený perkarbonát sodný, který prádlo opravdu i hezky vybělí. Přidávám jej k ekologickému pracímu prášku nebo gelu. Důležité je vědět, že perkarbonát se aktivuje až od 60°, proto při praní na nižší stupně je nutno přidávat prášek TAED, který perkarbonát uvede v činnost. Možná vám tyto názvy nic neříkají, ale nebojte, není to žádná alchymie. Perkarbonát je hlavně u nás v domácnosti velký pomocník a proto příští článek bude extra jen o možnostech použití tohoto prášku v domácnosti.
Závěrem
Podnětem k sepsání tohoto článku byly dotazy maminek v různých skupinách či fórech. Snažila jsem se ve zkratce shrnout základní postupy, které se mi osobně osvědčily. Jako přidanou hodnotu tohoto článku vnímám to, že uvedené varianty jsou šetrné k dětské pokožce (i pokožce dospělých), nezatěžují životní prostředí a dle mého názoru jsou i ekonomické. Například žlučové mýdlo stojí něco málo přes 50 Kč a mně třeba vydrží docela dlouho (a nezabere moc místa). Jeden kilogram perkarbonátu seženete určitě do 50 Kč. Sluníčko je zdarma, ale funguje to jen v létě 🙂