Kdo ukradl zelí? – Případ pro začínající detektivy! | Ťapkáme.cz

Kdo sledujete můj blog, tak víte, že moc rádi s dětmi chodíme do knihovny. No a nejen, že nám ji krásně zrekonstruovali, ale v poličkách máme pravidelně nachystané horké knižní novinky. Kniha „Kdo ukradl zelí“ od Stanislavy Reschové při prvním listování ještě voní čerstvým tiskem. Na první pohled nás s Lukym zaujala krásná barevná obálka s ilustracemi Venduly Hegerové (která nám nakreslila i našeho výleťáka Ťapíka), na druhý pak Luky na obrázku zaregistroval jeho oblíbenou lupu,  se kterou rád leccos zkoumá.

Obsah knihy a hlavní hrdinové

A tak jsme se večer pustili do čtení naší první společné detektivky. Hlavními hrdiny a detektivy jsou zajíc Čiperka a jeho synovec Trumbelín. Zajíci Čiperkovi přes noc zmizelo ze zahrádky jeho milované zelíčko a tak se společně s Trumbelínem vydávají po stopách pachatele. Postupně podrobují výslechu všechny podezřelé či svědky tohoto trestného činu – kančí rodinku Janečkových, kmotru sojku, lišáka Smolaře a taky zajíce Forejta. Nakonec se jim zloděje podaří úspěšně vypátrat a lup získat zpět. Ale kdo to zelí ukradl, Vám tady neprozradím 🙂

Koncepce knihy a úkoly pro děti

Celá kniha (72 stran) je rozdělena do 13 kapitol. Jednotlivé příběhy jsou krátké, na každé dvojstraně doplněné ilustrací. Každá kapitola je zakončena nějakým úkolem pro malého čtenáře. Děti například podle obrázku musí pojmenovat zeleninu, přiřazují zvířecí stopy ke zvířátkům, hledají schovaná prasátka, musí pojmenovat jednotlivé ptáčky, počítají hlávky zelí atp. Takovéto úkoly Lukáška hrozně baví. Podobně je tomu třeba v naší oblíbené knížce o medvídkovi Vildovi, na kterou jsem také psala krátkou recenzi (zde).

Závěrem

Detektivní příběh Kdo ukradl zelí? je krásně ilustrovaná kniha s poutavým a jednoduchým příběhem. Myslím, že si najde místo i v knihovničkách menších čtenářů. Lukáškovi jsou 4 roky a moc se mu líbila, určitě i díky zmiňovaným úkolům na konci jednotlivých kapitol.

Duo Reschová a Hegerová je již prověřená kombinace. Tyto dvě dámy mají společně na svědomí také dětské knížky jako Mravenečkova dobrodružství, Mraveneček na cestách či Pohádkové hrátky se zvířátky. Já se přiznám, že zatímco své dětství mám spojené s obrázky ilustrátorky Heleny Zmatlíkové a Vlasty Švejdové – a nesmím zapomenout ani na mého oblíbence Josefa Ladu, tak nyní vždy hrozně ráda sáhnu po knížkách právě od ilustrátorky Venduly Hegerové. Barevné, hravé, veselé – tak jak to má u dětských knížek být. Máte taky své oblíbené spisovatele či ilustrátory z dětství nebo i současnosti?

Komentáře