Národní zemědělské muzeum | Valtice

Tip na muzeum ve Valticích jsme dostali v komentáři od naší čtenářky, jinak bychom sem sami asi nezamířili. A to by byla opravdu škoda a muzeum pro nás bylo hezké překvapení. Krásné, čisté, vcelku velké muzeum plné interaktivních prvků. Líbilo se nám zde moc, i našim dětem – 7 a 4 roky a návštěvu určitě doporučujeme a níže se už trochu rozepíšu…

Expozice Lednicko-valtického areálu

Začíná se expozicí Krajina Lednicko-valtického areálu, která nás provedla místní faunou i flórou. Vizuálně velmi zdařilá část, kde se mi líbily efektně podsvícené velkoformátové tapety. Spousta zvířecích exponátů, které byly také ozvučeny. Děti si na kládě pouštěly zvuky a hledaly ta správná zvířata. Asi stokrát prolezly malý tunel s hnízdy různých hlodavců. Za zmínku stojí také různé kvízy. Například kvíz ovoce a zeleniny s čtečkou nebo kvíz Poznej stromy na interaktivní tabuli. Poté jsme přešli pod hladinu rybníků a prohlédli si různé ryby. Mají zde i tunel s akvárky, která působí velmi efektně. Na druhý pohled mi zde ale chybělo nějaké zázemí pro ty rybky – rostlinky, kameny, větší prostor.

Expozice vinařství

Zde jsme začali v malém kině, kde se sedí stylově na soudcích (zapomněla jsem vyfotit). Asi 10minutový film byl udělaný poutavou formou, ale zaujme asi až ty starší děti. Nechyběli různé informační panely a opět interaktivní tabule s puzzle a kvízy. Zde byla také možnost si pro menší děti vytáhnout ze spodu schůdek. V této expozici se nachází spousta nářadí a náčiní spojená z vinařstvím, imitace vinice nebo projekce o výrobě vína s 3D efekty. V poslední místnosti pak na děti i dospělé čekalo skládání hlavolamů, puzzle, sudu, antistresové omalovánky nebo výroba zajíčků z korkových zátek. Velmi se nám líbily „čichové“ baňky, kde jsme voněly nejrůznější plodiny.

Venkovní zahrádka

Venku na náš čekala káď s rybami a také bosonohý chodníček – čistý a hezky upravený. Nechybí spousta informačních panelů, dřevěné pexeso a fotokoutek s luskovými hrášky. Dále se zde nachází vstup na časově omezenou výstavu věnovanou Johannu Gregoru Mendelovi. Dětem se líbilo tornádo a také zkoumání pod lupou. Další vstup ze zahrady vede na výstavu sudů a lisů na víno.

Expozice Tajemný život v půdě

Ve sklepních prostorech se nachází expozice věnovaná životu v zemi, kde si můžete hned po vstupu prohlédnout na stropu kořen asi desetileté jabloně, doplněný o umělé části kořenů, které svítí a demonstrují příjem vody s živinami. Děti se seznamují s různými typy půd (jsou zde vzorky). Cestou do druhé místnosti můžete shlédnout videa s různými půdními živočichy či proces klíčení a vznik nové rostliny. Druhá část je věnována vodní a větrné erozi s interaktivními prvky, které se určitě dětem zalíbí. Minimálně ta větrná 🙂

Návštěva muzea nás velmi mile překvapila a určitě doporučujeme návštěvu.

Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Město | Valtice
Adresa | Nám. Svobody 8, 691 42 Valtice
Telefon | +420 773 106 197
www | https://www.nzm.cz/muzeum-vinarstvi-zahradnictvi-a-krajiny-valtice

Komentáře