Perníčky z žitné mouky – měkké hned po upečení

Perníčky u nás doma prostě frčí – peču je na Velikonoce, na podzim a na Mikuláše! Zkoušela jsem různé recepty a varianty a nakonec u nás zvítězily perníčky z žitné mouky, které jsou hned po upečení měkké. V receptu je těsto na dva plné plechy perníčků.

Ingredience

  • 400 g žitné mouky (celozrnná jemně mletá)
  • 2 celá vejce
  • 120 g másla (které si rozpustím a zchladlé zapracuji do těsta; s těstem se pak dobře pracuje; nesmí být úplně horké)
  • 150 g cukru (používám klasický krupicový nebo třtinový – podle toho, co mám doma)
  • 4 lžíce medu
  • 1 lžička perníkového koření
  • 1 lžička jedlé sody
  • nastrouhaná kúra z citrónu (zde volím vždy BIO citrón, který by neměl mít chemicky ošetřenou kúru)

Postup

Ze všech ingrediencí se vyhněte na podložce nebo válu těsto a necháte jej asi 2 dny odpočinout v ledničce (ne vždy tento rozestup dodržuji). Pak už můžete s dětmi vesele vykrajovat (před zpracováním alespoň 1-2 hodiny vytáhnout předem z lednice a podložku/vál pomoučit). Těsto rozválím na tloušťku cca 5 mm (ne moc tenké, dělejte všechny perníčky stejně vysoké).

Perníčky se pečou na 180°C dozlatova (nesmí se přepéct, pak jsou tvrdší/křupkavé, proto je lepší je dělat i vyšší). Potírat můžete bílkem ještě před upečením, nebo až po vytažení z trouby.

Perníčkový tuning

Někdy slepím pár perníčků švestkovými povidly nebo marmeládou. Nedávno jsme si zavzpomínali i na kupované malé perníčky v sáčku (jestli si je pamatujete) s takovou tou cukrovou polevou. Stačí lžíce vody, lžíce citronu a postupně zašlehat prosátý moučkový cukr (množství cukru do ideální konzistence polevy). Perníčky jsem v polevě omočila a nechala oschnout. Mňam, ale pozor – je to už o dost sladší!

Určitě nejhezčí je klasické zdobení vyšlehaným bílkem s cukrem. Zatím ale nedisponuji dostatkem času a trpělivosti. Většinou sníme perníčky jen tak bez ničeho. Moc hezké jsou fcb stránky Perníčkování, kde zakladatelka sdílí svá videa se zdobením perníčků.


Pokud se do perníčků pustíte, doufám, že si pochutnáte jako my 🙂 Recept je prověřený i u kamarádek nebo na dětských oslavách.  Napište mi když tak tady dole do komentářů, jak se povedly a jestli dětem chutnaly. Hezký den 🙂

Tip na svačinku pro děti – vláčné mrkvové sušenky (recept najdete zde).

Komentáře