Poprvé s dětmi na zámku | Vranov nad Dyjí

Když sjíždíte z kopce do malebné obce Vranov – první, co vidíte – je majestátní zámek na vysoké skále. Bydleli jsme v penzionu pod zámkem, kde byl v benefitech výčet právě výhled na tuto dominantu. Řekla bych ale, že zámek lze vidět prakticky odkudkoliv! Stal se také naší první výletní zastávkou. Na výběr máte ze dvou prohlídkových okruhů plus lze jít ještě do věže. Interiéry zámku jsou opravdu velmi hezké a bohaté, zejména pak hlavní sál. Nejvíce mne z výkladu zaujala informace, že se majitelé svolávali na oběd ránou z děla. Koule jsou ještě dnes k vidění kolem zámku! Cirka 40minutová prohlídka rychle utekla, ovšem ne v očích našich dětí. Ty nijak nevybočují ze standardu „bolí mě nožičky“ a „kdy už pudem“. Ale zvládli jsme to a oni tak úspěšně absolvovali svoji první prohlídku zámku!

Zvenku jde vidět, že se na zámku podepisuje zub času a stejně tak by bylo dobré trochu vylepšit i jednotlivá nádvoří. Vzhledem k umístění zámku na skále, jsou zde menší terasovité zahrady nepřístupné. Velmi hezká je zde však vyhlídka na celé údolí a obec Vranov.

Před hlavní bránou se nachází menší bufet s rychlovkami a za poplatek jsou zde k dispozici i toalety. Parkovat můžete buď pod zámkem na parkovišti za 50Kč (a poté jít cca 15 minut do kopce po silnici nebo stezkou lesem) nebo s dětmi se vydat do V´RUN´OFF parku, který se nachází cca 5-10 minut chůze nad zámkem. Zde je parkování za 20 Kč na celý den pro návštěvníky parku. V letních měsících můžete ale využít každý den pravidelnou linku motorizovaného vláčku, který jede právě trasu V´RUN´OFF park — zámek — centrum obce — Vranovská pláž. V květnu a červnu jezdí vláček pouze o víkendech.

Pod zámkem, v blízkosti parkoviště za 50 :), se nachází zrcadlové bludiště a také akvárium. Nečetla jsem ale příliš kladné recenze a ani pohled na objekt nás k návštěvě nezlákal. Pozorně si však všímejte, zda s dětmi nespatříte nějaký ten vojenský bunkr. Tato oblast je výskytem těchto objektů vyhlášená. Jeden z nich je i veřejnosti přístupný.

Pro děti bude zřejmě atraktivnější výlet na hrad Bítov, kde jsou i hezké přilehlé zahrady se zvířaty. O tomto výletě se dočte zde (klik).

Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Okres | Znojmo
Obec| Vranov nad Dyjí
www | https://www.zamek-vranov.cz/cs
Telefon | +420 515 296 215
e-mail | vranov@npu.cz

Komentáře