Propast Macocha & Punkevní jeskyně | CHKO Moravský kras

Moravský kras je jedinečné a krásné místo, kde na Vás i děti čeká spousta zážitků. Bohužel je to taky trochu nápor na peněženku, tak se nato připravte. My jsme na parkoviště (50Kč) dorazili lehce před půl 9 a vzhledem k tomu, že jsem si prohlídku Punkevní jeskyně dopředu nezarezervovali (což doporučujeme), tak na nás vyšlo místo až v 11,00 hodin (vstupné 640 Kč). Dále jsme si na pokladně rovnou zakoupili vstupenku na lanovku a vláček (obousměrná – 600 Kč). Nachází se zde i bufet s klasickou nabídkou, restaurace a suvenýry. Po zakoupení vstupenek a jízdenek jsme se vydali k propasti.

Propast Macocha

Propast Macocha je unikátem v České republice i v celé Střední Evropě. Je hluboká přes 138 metrů a nahoře se nachází vyhlídkový Horní můstek. Zajímavá je zejména informace, že tato propast vznikla vlastně zřícením stropu velké jeskyně, který nyní pokrývá dno propasti. Dále jsme se po uměle vytvořené cestě s betonovými schody a zábradlím vydali lesem k Dolní vyhlídce, kde jsme lépe dohlédli z výšky 92 metrů na dno Macochy a říčku Punkva s jezírkem, které je hluboké cca 13 metrů. Trasa rozhodně není vhodná pro kočárky. Nachází se zde ještě také druhé, Dolní jezírko, které je hluboké neuvěřitelných 49 metrů. Není však vidět, protože se nachází mezi skálami.

Punkevní jeskyně

Odsud jsme se pak vydali ke kabinkové lanovce, která se holkám velmi líbila. Do prohlídky zbývalo ještě dost času, tak jsme od lanovky pokračovali po silnici procházkou do lesa, kde isme obdivovali spadlé stromy, skalní útvary či čertovu branku. V 11 hodin nám začala prohlídka Punkevních jeskyní, která trvá cca 1 hodinu a je rozdělena na suchou a mokrou cestu. Holky na vlastní oči spatřily stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Viděli brčka, záclonky, kaskády, mrkvovité ztluštění všemožných tvarů, heliktity a mnohé další. Nejprve jsme všichni obdivovali Strážce- největší stalaktit, prošli Přední dóm, Sifonovou chodbou do Středního dómu a Stalagmitovou chodbou do Zadního dómu až na dno Macochy s Horním a Dolním jezírkem. Poté jsme nasedli do lodiček a propluli se po říčce Punkvě se zastávkou v asi nejkrásnější jeskyni – Masarykově pohádkovém dómu. Tu a tam si musíte dávat pozor na hlavu 🙂 A určitě nezapomeňte do batohu přibalit nějakou teplou mikinu pro sebe i pro děti. Uvnitř jeskyně je chladněji. 

Po prohlídce jeskyní jsme se vydali vláčkem do Skalního Mlýna. Zde se nachází opět občerstvení a dětské hřiště i parkoviště. O cca 400 metrů dále je vstup do Kateřinské jeskyně (pro více informací klik), kde jsme na prohlídku i bez rezervace čekali cca 15 minut. Během návštěvy Moravského krasu doporučujeme nevynechat Dům přírody Moravského krasu (pro více informací klik). Vstup je zde zdarma, pokud předložíte platnou vstupenku z Kateřinské jeskyně.

Vizitka


Kraj | Jihomoravský
Město | 678 01 Blansko
GPS| 49° 22′ 15.900“N; 16° 43′ 33.700“
Telefon | +420 516 413 575
e-mail | info@caves.cz
www | https://www.caves.cz/jeskyne/punkevni-jeskyne
facebook | https://www.facebook.com/punkevnijeskyne/

Komentáře