Puštíkova stezka & báječné hřiště s kravičkami za plotem | Kelníky

Nechápu, že nám toto místo zůstalo tak dlouho neznámé. Když mi Lenka poprvé prozradila název obce, ani jsem netušila, kam to vlastně pojedeme. Kelníky jsou malinká obec na pomezí Uhersko-Hradištského a Zlínského kraje. Má do 150 obyvatel, ale to co zde vybudovali pro děti mohou závidět leckterá větší města! Cestou do obce jsme si navíc vzpomněli i na naši poslední dovolenou v rakouských Alpách, kdy jsme po podobných serpentinách přijížděli k našemu hotelu 🙂 Cesta vede opravdu hodně do kopce! K hřišti a stezce vede nenápadná ulička mezi domy (jak jinak než do kopce) se značkou zákazu vjezdu pro dopravní automobily.

Puštíkova lesní stezka – s průvodcem Puštíkem obecným, naší nejběžnější sovou

V lese se nachází krásná Puštíkova lesní stezka, kterou zvládnete s přehledem pěšky, s kočárkem i na kole. Stezka je dlouhá 1,6 km s 10 zastávkami, na kterých najdete kromě dřevěných informačních tabulí i různé interaktivní prvky – pozorovatelny, pexeso, vzdělávací prvky, dendrofon (zvuky dřeva), otočné kolo s přiřazováním stop a mnoho dalšího. Cestou se tak dozvíte s dětmi mnoho o zvířatech, stromech, ptácích, broucích, květinách, ale i třeba o rozkladu odpadu. Velmi se nám líbila aktivita, kdy si děti mohou porovnat, které zvíře skočí stejně daleko jako oni – blecha, skokan či jelen??? Na stezce potkáte hned tři větší mraveniště, tak pozor, kde si stoupnete 🙂 Stezka není okruh, stejnou cestou se jde tam i zpět. S kočárkem a dlouhými zastávkami jsme naměřili tam i zpět rovných 100 minut 🙂 Na co nezapomeňte, je vzít si nějaký čistý papír a tužku, na některých stanovištích jsou tzv. frotáže, kdy si děti mohou překreslit zvířátko na papír. Pokud chcete, tak si ještě doma stáhněte aplikaci Lesní svět a na jednotlivých stanovištích si můžete skenovat QRS kódy. Toto jsme nezkoušeli. Na začátku stezky je parkoviště, pak hledejte dřevěnou šipku s první informační tabulí. Nedoporučujeme za nepříznivého počasí.

Krásné dětské hřiště

Nad obcí Kelníky stojí rozhodně za návštěvu i dětské hřiště, které se nachází ještě před stezkou. Parkoviště je hned u hřiště. Na začátek nás hned přišli pozdravit kravičky s telátky, které jsou za ohradou. Hřiště je obklopeno krásnými výhledy do krajiny i na okolní obce. No … ráj pro děti a klid pro rodiče. Vybudovali zde umělý kopec, na kterém jsou ukotvené 2 skluzavky, horolezecká stěna a nahoře vyhlídkový domeček, kde si děti mohou zazvonit na zvoneček, který mívají na krku kravičky. Oblíbené bylo hodně pískoviště s mnoha hračkami (nemusíte sebou nic brát) a domečkem, vybetonovali zde dokonce i minisilnici pro autíčka. Kolem bylo taky několik starších kol a trojkolek, na kterých mohly děti jezdit. Pro rodiče pak posilovací stroje s krásnými výhledy. V druhé části se nachází minilanáček (jen na začátku pozor na nenápadné kopřivy, ať nejsou slzičky), houpačky pro menší děti, košíková houpačka a námi okupovaná lanovka, která je fajn zejména pro ty menší děti (je docela nízko nad zemí).

Přímo v obci se pak nachází další oplocené hřiště (docela velké), kam jsme už ale nešli. Evička ve velkém oplakala odchod z horního hřiště a podruhé se nám to už absolvovat nechtělo 🙂 Tak vyzkoušejte 😉

Co dodat, toto je ideální – nízkorozpočtový – rodinný výlet! Děkujeme za toto krásné místo! Dodatečně udělám i video, které momentálně časově nestíhám. Pokud máte rádi stezky, tak vám jako další doporučíme pohádkovou a pirátskou ve Vnorovech. Nebudete litovat!

Vizitka

Kraj | Zlínský
Obec | Kelníky
GPS hřiště | 49.1136808N, 17.6454022E
GPS parkoviště u stezky | 49.124390, 17.652947

Komentáře