Státní zámek Milotice – Perla jihovýchodní Moravy

Do Milotic a to především k místnímu baroknímu zámku jezdíme hned několikrát za rok. Krásný zámek, prohlídkové okruhy, dobové kostýmy, dětský koutek, dračí sluj či zámecká zahrada s nejrůznějšími zákoutími. Tam všude Vás v tomto článku zavedeme!

Milotický zámek

Státní zámek Milotice je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury, který nechal v letech 1719–1743 vybudovat Karel Antonín Serényi. Prohlídková trasa je koncipována na základě přímého vypravování Ladislavovy dcery Marie Henrietty. V nabídce prohlídek je základní okruh „Reprezentační sály“. Prohlídka zahrnuje 17 místností včetně monumentálního Sálu předků a zámecké kaple sv. Jana Nepomuckého. Dále máte možnost si zde zapůjčit dobové kostýmy a projít si tak stylově zámeckou zahradu. Tato prohlídka je časově limitována na 30 minut a vybírat můžete ze 160 kostýmů různých velikostí (pro děti od 1 roku, je možnost zapůjčit i historický kočárek). Je nutné se předem objednat. Zámek můžete zahlédnout také v komedii z roku 2019, Poslední aristokratka.

Milotický zámek je i oblíbená zastávka pro cyklisty. Stezka je hned naproti vstupu do zámku (směr Svatobořice – Mistřín, odtud se napojíte i na oblíbenou cyklostezku Mutěnka, o které jsme Vám psali už v jednom z předešlých výletů). Před zámkem je v sezoně placené parkoviště (50 Kč/automobil) a také občerstvení. Při vstupu na nádvoří zámku jsou cyklisté vyzváni si zde zaparkovat svá jízdní kola, jelikož s nimi se dále nesmí.

Okolí zámku

Pokud půjdete stále rovně až k velké bráně, dostanete se k pokladně, vstupům na komentované prohlídky, cukrárně s posezením a vstupu do zámecké kaple. Na čestném nádvoří jsou na každé straně velké dřevěné dveře:
Levé dveře na nádvoří – konírna – slouží jako Informace a prodejna tradičních výrobků a dárků. Pro nejmenší děti je připraven dětský koutek, větší děti se zabaví v dílničkách či v dračí sluji (točila se zde pohádka Za humny je drak), zajímavá je i expozice krojů. Před vstupem do konírny je fotokoutek, kde se můžete „blejsknout“ v dámském a pánském kroji.
Pravé dveře nádvoří Vás zavedou na výstavu dravých ptáků – fotografování s dravcem na ruce a ukázky sokolnického výcviku. K vidění je výr, sova pálená, sokol stěhovavý a sokol lovecký, raroh velký, poštolka obecná, jestřáb lesní, sýček obecný, káně Harrisova, káně lesní a orel skalní. Vstupné na tuto atrakci stojí 30,-Kč.
Pokud zrovna není sezona, tak jsou všechny tyto atrakce uzavřeny – doporučuji si ověřit otevírací dobu na oficiálních stránkách.

Zámecké zahrady

Vstup do zámeckých zahrad je celoročně a zdarma, v zimním období a při nepříznivém počasí platí vstup pouze na vlastní nebezpečí. My nejčastěji využíváme kvůli kočárku bezbariérovou cestu, jejíž začátek najdete na nádvoří vedle koníren. Projdete-li tímto průchodem, uvidíte značenou cestu (invalidní vozík). Nachází se zde také WC i s přebalovacím pultem. Touto cestou se dostanete pěkně po rovince až za zámek do zahrad francouzského typu. Cestou můžete narazit na slepice a také pávy. Po levé straně je místní bažantnice s altánkem, ale ta je momentálně až do odvolání uzavřena.

Milotické zahrady jsou udržovány a doslova vybízí k procházce. Děti baví probíhat tunely tvořené stromy a dřevinami. V létě je zde příjemný stín. Po parku jsou rozmístěny lavičky a uprostřed je kašna plná rybiček a kvetoucích leknínů.

Levá část je tzv. Květnice se zámeckým zahradnictvím, najdete zde výstavu a prodej rostlin a okrasných dřevin. V nabídce místního zahradnictví jsou trvalky, okrasné dřeviny, balkonové květiny, letničky i zeleninová sadba.
Místní rybník je domovem pro husy a kačeny. Kolem rybníka se vracíte zpět k zámku.
Ze zadní strany zámku jsou schody (kočárek většinou necháváme pod schody), menší kašna (lidé do ní hází mince pro štěstí) a po stranách dvě oranžerie, které slouží jako výstava soch, pro svatební obřady a také je tu velikánská klec s andulkami. Vždy si tu děti ještě poběhají a procházku končíme na houpačce, která je nedaleko dřevěné budky, tzv. Camery Obscury.

Toto výletní místo patří mezi jedno z našich nejoblíbenějších a vždy si to tu moc užijeme. Musím se ale přiznat, že jsme s dětmi nebyli doposud na zmiňované prohlídce interiéru zámku. Čekáme, až trochu ještě povyrostou a převlečeme je i do kostýmů. Zato si ale vždy užijeme výlet do krásných zahrad.

Naše fotogalerie a video od ťapkáme.cz

Vizitka

Kraj | Jihomoravský
Obec | Milotice
e-mail | milotice@npu.cz
Telefon – prohlídky | +420 518 619 643, +420 773 762 295
Telefon kostýmy | +420 775 405 820, +420 737 806 740
www | https://www.zamek-milotice.cz/cs

Komentáře