Syslíkova stezka, úžasné hřiště, zvířata | Sobůlky

Tohle je přesně ten typ výletů, které miluji. Procházka lesem, aktivity pro děti, krásná vyhlídka, úžasné hřiště, pohladit zvířátka a aby děti po cestě zpět k autu nefňukaly, tak na půl cesty ještě jedno hřišťátko. Ten kdo vymyslel a zrealizoval úžasnou Syslíkovu stezku v Sobůlkách, zaslouží opravdu velkou pochvalu! Syslíkova stezka je dlouhá 2.350 metrů, které zvládnou už i mladší ťapkálci a pěkně si posílíte lýtka. Naše dvouletá Evička ji krásně zvládla (možná líp než starší brácha), i když se z toho tak 10x na zem posadila! Terén není úplně nejlehčí, první kopec je opravdu dost prudký a vcelku i dlouhý (odhaduji 100 metrů), ale s pomocí to zvládly obě děti. I v dalších částech stezky se střídají prudké výstupy a pak zase sešupy a úzké cestičky. Jak jsme se dočetli, jedná se o bývalou motokrosovou dráhu. Stezka je udržovaná. Rozhodně ale nedoporučujeme výlet pro kočárky (i s nosítkem bych váhala).

Syslíkova stezka

Stezkou vás provede syslík na 6 naučných tabulích. Sysly mají v Sobůlkách spočítané na 850 kousků, kteří si zde spokojeně žijí na ploše 700 fotbalových hřišť. Nutno dodat, že jsme cestou žádného živého „sysluse“ nepotkali. Co je ale velké plus, že každou chvíli narazíte na nějakou aktivitu z dílny Lesního světa, který sledujeme právě na facebooku. Odtud jsme se také o budování stezky dozvěděli! Nechybí ani naučná část o zvířatech – určitě nezapomeňte přibalit papír a tužku na frotáže (to děti moc bavilo) – překreslíte si třeba strakapouda, puštíka či srnčí kopýtko, zkusíte si udělat prstové kukátko a budete hledat v okolí dané zvíře, nebo si třeba zahrajete folklórní pexeso či zopakujete, jaké rostlinky u nás kvetou.

Dětské hřiště za odměnu

Stezce dominuje úžasné hřiště, které se před vámi rozprostře jako na dlani. Dlouhá v zemi zabudovaná skluzavka, superrychlá lanovka a v zemi zabudovaná trampolína. Dále tři kuličkolamy a skokanská olympiáda. Přibalit do batohu můžete i špekáček – je zde totiž zastřešená pergola s ohništěm. Nechybí papír na podpal, klestí, sekerka a palice na špekáčky. Je zde i kadibudka!

Hurá za zvířátky

Pokud se Vám podaří odsud děti dostat, čeká na vás průchod ohradou s kozami a ovcemi. Lenčiny holky si v lese nasbíraly barevné listí na tvoření, ale jakmile to milé kozy zmerčily, zbyly jim jen prázdné ruce. Zvířata jsou hodná. V ohradě je i vyhlídka na obec Sobůlky, dle bobků všude oblíbené místo zdejších koz a ovcí! Cestou z ohrady vás čeká ještě pěkný sešup k brance. Stezka se pak stáčí přes rodinné domy zpět k silnici a po cestě ke hřbitovu (kde je začátek stezky), vás čeká ještě menší dětské hřiště s průlezkou, dvěma kolotoči a dalšími drobnými aktivitami. Zajímavé jsou betonové skruže pomalované oblíbenými pohádkovými hrdiny.

S Lenčou jsme se na stezce minuly o jediný den. A tak tu máte postřehy od nás obou! Nezapomeňte si přibalit i nějakou svačinku! Na jídlo si můžete zajet na blízký Bukovanský mlýn, kde moc dobře vaří. V době oběda je ale určitě lepší míst rezervaci!

Pokud také milujete tento typ výletů, určitě vám doporučím zajet ještě Puštíkovu stezku v Kelníkách (sem můžete bez obav i s kočárkem). Rovněž krásná stezka lesem, pěkné dětské hřiště a místo ovcí a koz tentokrát krávy 😉

Fotogalerie a video od ťapkáme.cz (již brzy)

 

 

Komentáře