Ubongo od Albi – hra pro chytré hlavičky a rychlé ručičky

Ubongo! Ubongo! Ubongo! Toto slovo se nyní rozléhá docela často po našem obývacím pokoji. Ježíšek nám totiž nadělil pod stromeček novou deskovku a jsem ráda, že se líbí celé rodině. Hra je jednoduchá, ale zároveň svižná a je dlouhá tak akorát – hraje se celkem 9 kol, což zabere cca 25-30minut. Na hře oceňuji zejména to, že ji spolu dokážou hrát obě naše děti – 3,5 a skoro 7 let. A ta nejmladší nás už několikrát porazila. Nevyhrává totiž vždy ten nejrychlejší hráč, ale ten, který získá nejhodnotnější sbírku drahokamů.

Cílem hry je co nejdříve poskládat dílky dle zadání a sesbírat co nejvíce drahokamů. Nejprve se rozdají kartičky a zvolí se varianta hry. Evička hraje obvykle jednodušší variantu se třemi dílky, my ostatní někdy se třemi, někdy se čtyřmi. Poté se hodí kostkou a dle příslušného symbolu se zvolí potřebné dílky pro kombinování. Po otočení přesýpacích hodin může hra začít. Ten kdo dílky do zadání poskládá nejdříve, zvolá UBONGO! a získává modrý drahokam a další si losuje z pytlíku. Druhý hráč bere z tabulky jantarový drahokam a rovněž si losuje z pytlíku. Třetí a čtvrtý hráč losuje pouze z pytlíku. Pokud však hráč zadání nevyřešil, neobdrží drahokam žádný.. Ve hře jsou celkem 4 barvy diamantů a každý je jinak bodově ohodnocen. Kdo nechce spoléhat na náhodu, ale hrát fair play, lze hru upravit i tak, že hráči dostanou drahokamy dle umístnění a jejich hodnoty.

Balení obsahuje:

  • 54 herních karet (na jedné straně varianta se 3 dílky, na druhé se 4 dílky)
  • barevné tetrisové dílky
  • pytlík s drahokamy
  • hrací kostka
  • přesýpací hodiny
  • tabulka pro umístění drahokamů a ukazatel kol
  • pravidla – česky/slovensky

Tuto deskovou hru určitě doporučím do domácí sbírky. Doporučovaným věkem 8+ bych se asi neřídila. Sedmiletý Luky hru zvládá sám. Někdy se mu nedaří stejně tak jako nám dospělým. Evička zvládne spoustu zadání poskládat, někdy potřebuje drobnou pomoc. Při psaní tohoto článku momentálně drtí tatínka 😀 Navíc cvičení dělá mistry, takže se budou s každou hrou zlepšovat.

Ještě bych při nákupu upozornila, že existuje více verzí Ubonga. My máme tu základní, viděla jsem ještě verzi pro menší děti JUNIOR, kde jsou myslím dokonce jen dva dílky a také 3D rozšíření.

Kde hru koupit…

Hru můžete zakoupit například na oblíbeném takaro.cz – odkaz na hru zde, kde najdete i spoustu dalších zajímavých her, hraček, knížek či kreativních potřeb pro děti.

Komentáře