Výlet ke kapli s nejkrásnějším výhledem a další bzenecká zákoutí

Pokud projíždíte Bzencem, nemůžete přehlédnout krásnou repliku Kaple sv. Floriána a Šebestiána, která se hrdě tyčí nad celým městečkem. Dříve opuštěné místo, dnes jeden z nejoblíbenějších turistických cílů, odkud se nabízí krásný pohled na vinice pod kaplí, ale taky na vzdálenější Pálavu či Velkou Javořinu. Kaple je veřejnosti přístupná od května do října ve stanovené časy a podívat se můžete i do samotné věže (pozor s menšími dětmi, jsou zde hodně strmé schody). Naše děti hodně zaujal nedaleký altánek se stolem, kterému se otáčí střed. V sezoně zde atmosféru podtrhuje Vinný bar i s drobným slaným občerstvením, kdy si rodiče mohou vychutnat víno a kochat se výhledem na připraveném posezení.

Náš první výlet na toto místo byl ještě s kočárkem. Auto jsme tedy zaparkovali za kostelem a kolem synagogy jsme se dostali do ul. Vinařů, odkud vede nahoru cesta vhodná i pro kočárky. Pokud si ale chcete vyšlápnout 188 schodů, můžete jít přímo z náměstí ulicí Pod Starým hradem, po žluté turistické značce (dle ukazatele cca 600 metrů). Večer bývají zmiňované schody i s kaplí hezky nasvíceny.

Ke kapli se rádi vracíme. Je to místo plné energie a určitě si zde odpočinete. Často je to tečka za naším výletem. Chodíváme totiž také k zámku, za kterým se nachází menší anglický park.

Zámek s anglickým parkem

Bohužel zámek není veřejnosti přístupný a po konání místního referenda byl zamítnut i návrh na jeho rekonstrukci a využití. V jeho koutě však našlo zázemí Loutkové divadlo Kašpárek, které hraje většinou 1 představení do měsíce. Divadélko je menší, vstupné dobrovolné a pohádky moc krásné!

Za zámkem se nachází menší parčík s rovinatým terénem. My si jej s dětmi vždy obejdeme a zkoušíme štěstí, zda neuvidíme pávy (tip – pokud je nenajdete v parku, mrkněte na vydlážděné parkoviště u vysokého komínu, kde rádi sedávají na zídce). Parčík není moc velký, za vidění ale stojí místní památný strom – Bzenecká lípa. Dle záznamů z roku 1771, byla tato lípa v roce 1604 již 500 let stará. Tak si schválně spočítejte její stáří dnes. Je tedy již podepřená ze všech stran, až se divím, že tomu větrnému počasí posledních let stále odolává!

Dětské hřiště & kam na jídlo

Naše nejoblíbenější hřiště ve Bzenci je za bývalými kasárnami v areálu Bowling Excalibur. Objevili jsme jej náhodou díky cyklostezce, která vede kolem. Zde je možné zahrát si bowling, dát si pizzu a oplocené hřiště na místní letní zahrádce je super. Děti mohou využít houpaček či dřevěné věže se skluzavkou, která dělá stín obrovskému pískovišti, kde je připravena i spousta hraček. Nechybí ani lezecké kameny či trampolína v zemi. Na travnaté ploše je možno si i zakopat či zaházet na koš. Mají zde i malý rybníček.

Pokud se chceme ve Bzenci dobře najíst tak volíme Lidový dům, který má na své letní zahrádce také dětské hřiště – věž se skluzavkou a lezeckými kameny, houpačka, trampolína.

Komentáře