Výšlap na Komínské skály v pohoří krásných Chřibů – přírodní památka

Jeden z našich dalších turistických výletů, tentokrát určený spíše pro středně zdatné turisty. Jedná se o skalní útvary z magurského pískovce nazývané KOMÍNKY. Tento skalní útvar je výsledkem složitého procesu zvětrávání v ledových obdobích a určitě stojí zato si k němu vyšlápnout. Auto jsme nechali na parkovišti Lubná, cca 5 km za vesnicí Kudlovice-Dolina. Přes silnici doleva podél rozcestníku je 1 km dlouhá cesta k našemu minulému výletu – Budačině ( https://tapkame.cz/kudlovska-dolina-budacina-chriby/). My se ale tentokrát vydali na opačnou stranu (po zelené turistické značce). Dle rozcestníku měla mít naše trasa délku 3,5 km. I s cestou zpět tedy celkem 7 km, ale moje chytré hodinky ukázali na konci výletu rovných 14 kilometrů 😀. Tak pozor nato! Cesta není vhodná pro kočárek a je prakticky po celou dobu do kopce. Nedoporučujeme ani pro méně zdatné turisty.

Střídají se krásné převážně listnaté habrové a bukové lesy, ale i louky a cestičky mezi stromy. Po cestě ke Komínkům jsou rozesety další pásy skalních útvarů, které naše děti musely řádně prozkoumat. Samotný výstup ke skalní vyhlídce, do které jsou vytesané schody původně pro Františka Ferdinanda d´Esteho, je úchvatný – jemný píseček, kořeny stromů a kameny v prudkém kopci. Schody zde byly udělány v roce 1903 původně i se zábradlím, které už dnes chybí a zůstaly po něm jen díry ve skále. Schody také dost změnily původní vzhled skály. A když se před námi ve výšce 521 m.n.m. zjevil náš cíl – asi 8 metrů vysoké, téměř 20 metrů dlouhé a nejvíce 5 metrů široké skalisko, byla to krása a velká odměna!

Jak jsem se dočetla, toto místo má i vcelku zajímavou historii. Dříve mělo sloužit jako místo pro rozdělávání varovných signálních ohňů, které obyvatele blízkých obcí upozorňovaly na nebezpečí. Nečekejte však nijak velký rozhled. I když byla v minulosti část území odlesněna, dnes už je toto místo opět zahaleno a nabízí omezený rozhled pouze směrem na Uherské Hradiště. Skulinkou můžete spatřit i hrad Buchlov 😉

Komínské skály se rozprostírají od Kudlovské doliny až k Bunči. Cesta je sem možná i po červené turistické značce od Bunče (dle rozcestníku 1,5km). Díky zmiňovaným schůdkům si někteří mohou plést toto místo také s Kazatelnou, o které jsme vám už také psali.

Tak jak jste na tom? Nalákaly jsme Vás na toto krásné místo?

Naše fotogalerie a video

Komentáře